ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Araçların Yakıt Tüketimini Arttıran 9 Etken!

Araçların Yakıt Tüketimini Arttıran 9 Etken!

Son Güncelleme:

Araçların fabrika çıkışı yakıt tüketim değerleri ile sizin tüketim değerleriniz birbirine uymuyor mu? Her geçen gün artan yakıt fiyatları araba kullanımınızı azaltmaya başladıysa bu makale tam size göre.. Peki yakıt tüketiminizi nasıl düşürebilirsiniz? Hangi durumların aracın yakıt sarfiyatını arttırır? İşte detaylar!


Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Kalitesi Düşük Motor Yağı

Motor yağının kalitesi araç için olmazsa olmaz etkendir. Aracınız için yanlış motor yağı kullanmak daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Bunun nedeni, motorunuzun pistonlarının daha rahat yada zor hareket etmesinden kaynaklıdır. 


Lastik Durumu

Eski lastikler yol tutuşunu ve çekişini kaybeder, sürücü belirli bir hızı korumak için daha fazla gaza basmak zorunda kalır. Bu, gereğinden fazla yakıt tüketimine neden olur. Düşük lastik basıncı da daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Lastiklerinizi üreticinin önerdiği şekilde optimum basınçta tutun.
Araçlarda yakıt tüketimi nasıl azaltılır?


Motor Sıcaklığı

Arabalar en çok yakıtı yolculuğun başlangıcında, ısınmadığı zamanlarda ve kısa yolculuklarda tüketir. Beş kilometreden kısa yolculuklarda araçlar daha çok yakıt tüketirler. 
** Yeni nesil araçlarda motorun ısımasını beklemenin daha çok tüketimi arttırdığı dile getirilmektedir. **


Araç Bakımı

Aracınızın motoru düzgün ayarlanmamışsa ve bakımları zamanında yapılmamışsa, bu sonuçta gereğinden fazla yakıt tüketmesine neden olur. Eskimiş ve kirli yakıt enjektörleri yakıtın çabuk yanmasına neden olabilir; bu nedenle yüksek yakıt tüketimi gerçekleşir.


Yakıt Kalitesi

Aracınız için her zaman aynı benzin istasyonundan yakıt almaya çalışın. Günlük yakıt ikmaliniz için, kaliteli yakıt sattığı bilinen akaryakıt istasyonlarını seçin. İyi kalitede yakıt arabanızın motorunun uzun ömürlü olması için de her zaman iyidir.


Vites Seçimi

Her vitesin bir hız sınırı vardır ve buna dikkatle uyulmalıdır. Daha düşük viteslerde daha yüksek hızlarda sürüyorsanız, devir daha yüksek olacak ve motor daha fazla yakıt tüketecektir.
Araçlar nasıl az yakar?


Yokuş Aşağı Gaza Basmayın

Yokuş aşağı inerken doğru viteste aşağı iniş gerçekleştirin. Sürücüleri en çok ikiye ayıran noktalardan biri olan bu durumda gaza basmamanız gerekmektedir. Aracınızın yol bilgisayarında gazı bıraktığınız an tüketim değerlerinin sıfırlandığını görebilirsiniz. 


Klima

Klima açıkken sürüş yapıyorsanız, motor kesinlikle daha fazla yakıt tüketir. Ancak, daha yüksek hızlarda sürüyorsanız, klimayı açmak, camı açmaya kıyasla daha iyi yakıt tasarrufu sağlayabilir. Bunun nedeni, cam açmanın yakıt verimliliğini azaltan aerodinamik sürtünme yaratmasıdır.


Aşırı Yük

Genellikle normal otomobillerde 120 km/s üzerindeki hızlardan sonra yakıt tüketimi daha da artmaya başlar. Benzer şekilde, aşırı yükleme de motora baskı uygular. Eklenen ağırlığı da götürebilmek için motorun daha fazla güç üretmesi ve daha çok çalışması gerekir. Bu nedenle araç daha fazla yakıt kullanır. 
Arabavs.com sitesi sizlere araçların teknik ve donanım özelliklerini detaylı bir şekilde sunarken, kilometrede kaç tl yaktıklarını hesaplamaktadır. İstediğiniz aracın teknik özellikleri sayfasından "yakıt tüketimi" sayfasını açabilir, fotoğraftaki gibi detaylarla hesaplamasını yapabilirsiniz.
Araçların yakıt tüketim verileri


İlgili İçerik: Yakıt Tüketimi Karşılaştırma

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com