ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Immobilizer nedir? Çalışma prensibi nasıldır? Immobilizer arızasında ne yapılmalı?

Immobilizer nedir? Çalışma prensibi nasıldır? Immobilizer arızasında ne yapılmalı?

Son Güncelleme:

Neredeyse tüm araçlar için olmazsa olmaz sistemlerden biri olan Immobilizer hırsızlık önleme sistemi olarak bilinir. Ana görevi, ateşleme sistemindeki elektrik devresini ve güç ünitesinin diğer bileşenlerini ayırarak motorun çalışmasını engellemek. Bu aşamalarda da devreye girmezse motor çalıştıktan bir süre sonra sistem kendisini kapatabilir ve çalışmayı sonlandırır.
 

Immobilizer nedir?

Immobilizer nedir, ne işe yarar?
Immobilizer adı verilen sistemin birkaç farklı çalışma prensibi vardır. Bu prensipler araç firmaları tarafındana ayarlanıyor olup şu şekildedir.  Kontak anahtarına yerleştirilmiş çip, anahtar kart yada bir karakter kombinasyonu olarak kodlanmaktadır. Araç çalıştırılmadan öncesinde bu yukarıdaki sistemle (hangisi kullanıldıysa) eşleşirse, motor çalışma sinyali alır. 
 

Peki araç yanlış bir kod alırsa?

Genellikle bu yanlış kodlar hırsızlar tarafından çalıştırılmaya zorlandığında otomatik devreye girer ve şu sonuçlar ortaya çıkar:
> Aracın sistem gücü açılır ancak anahtar kontakta çevrildiğinde motor çalışmaz
> Aracın elektronik kontrol ünitesi bir çalıştırma sinyali alır ancak araç hareket etmeye başlar başlamaz motor kapatılır.
> Araç motoru çalıştıracak, ancak bir süre sonra cihaz gücü kapatmak için sinyal verecektir.
 

Immobilizer Sistem Araçtan Sökülürse Ne Olur?

Hırsızlık önleme sistemi kontrol ünitesi olan Immobilizer araç beyni ile senkronize olduğundan motor çalışmayacaktır. Arabanın elektroniğini kapatarak çalıştırmayı deneseniz bile doğru komutu alamayacak.
Immobilizer iptal edilir mi?

Immobilizer Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Cihazın kolayca devre dışı bırakılacağını düşünmek en büyük yanlışlardan biridir. Sistem içerisinde kabloyu kesmek aracın yürüme komutu almasını engelleyecek ve aracı hareket ettiremeyeceksiniz. Immobilizer sistemi iptal etmek için en geçerli neden sistemin arızlanması yada anahtarı kaybetmenizdir. Çünkü zor bir sistem olduğu için araç elektroniği ciddi şekilde hasar görebilir.
 
Anahtarınızı kaybettiyseniz ve bu sistemi iptal etmek istiyorsanız elinizde bir erişim kodu olması gerekmektedir. Sistem bir antenle entegre olduğu için çiple beraber anteni de çıkarmak gerekmektedir. Eğer bir çipiniz yoksa özel bir kod çözücü satın almanız gerekecektir. 
 
Bu seçeneklerde bir hayli zorlu seçeneklerdir. Eğer Immobilizer sistemini devre dışı bırakmak istiyorsanız yetkili markayla görüşüp serviste yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Diğer durumlarda aracın elektroniğini hasar görebilir.

Yakıt Fiyatları 08 Aralık 2023

Benzin litresi: 35.25 ₺

Dizel litresi: 36.87 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2023 Arabavs.com