ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Otomatik Araba Nasıl Çalıştırılır?

Otomatik Araba Nasıl Çalıştırılır?

Son Güncelleme:

Otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli araçlara göre daha kullanımı kolay ve daha rahat bir sürüş deneyimi sunar. Ancak otomatik vites araç kullanmak için bazı temel bilgilere sahip olmak gerekir. Bu makalede otomatik vites arabanın nasıl çalıştırılacağına ve kullanılacağına dair bilgileri detaylı olarak anlatacağız.

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites araba kullanımında, sürücü tarafından manuel olarak vites değiştirme işlemi yapılmaz. Bunun yerine araçta bulunan otomatik şanzıman, aracın vites değiştirme işlemini otomatik olarak yapar. Bu nedenle otomatik vitesli araç kullanmak daha kolaydır.
 
Otomatik vites araçlar, P (Park), R (Reverse), N (Neutral) ve D (Drive) gibi kısaltmalarla belirtilen vites pozisyonlarına sahiptir. Araç hareket ettirilmeden önce, aracın park pozisyonuna getirilmesi gerekir. Bunun için vites kolu P (Park) konumuna getirilir. Eğer park pozisyonunda vites kolu hareket ettirilemiyorsa, önce fren pedalı basılır, daha sonra park pozisyonuna getirilir.
Otomatik araba nasıl çalıştırılır?
Araç geri hareket ettirileceği zaman, vites kolu R pozisyonuna getirilir. Araç ileri hareket ettirileceği zaman ise, vites kolu D pozisyonuna getirilir. Normal sürüş esnasında, D pozisyonu kullanılır ve araç otomatik olarak vites değiştirir.
 
Araç hareket halindeyken, durma işlemi yapılacağı zaman, öncelikle fren pedalı basılır ve daha sonra vites kolu N pozisyonuna getirilir. Araç tamamen durduktan sonra, araç park pozisyonuna getirilerek kontak kapatılır.

Otomatik Vites Hangi Viteste Çalıştırılır?

Yeni nesil otomatik araçların hepsi fren pedalına basarak çalştırmaya müsade eder. Geri kalan işlemlerin hepsi manuel vitesli araçlarla aynıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi siz zaten aracı kullandıktan sonrasında park konumunda bıraktığınız/bırakmak zorunda kaldığınız için geri araca bindiğinizde P konumunda olan viteste çalıştırabilirsiniz. Araç N konumunda da çalışabilmektedir. Bu işlemlerin hepsini bir sıraya koyacak olursak şöyle özetleyebiliriz. 
1- Araca binin ve anahtarı kontağa takın.
2- Sağ ayağınızla frene basın.
3- Kontağı çevirip bıraktığınızda araç çalışacaktır. 
Araç start stop düğmesi ile çalışıyorsa da her işlem yukarıdakiyle aynıdır.
Not: Yeni nesil araçların bir çoğu motoru kapattıktan sonra vitesi P konumunda getirmeden anahtarın kontraktan çıkarılmasına izin vermez. Eğer araç anahtarı veriyorsa size uyarı sesi çıkaracaktır. 

İlgili İçerik: Sırasına Göre Otomatik Vites Kullanım Klavuzu

Yakıt Fiyatları 25 Temmuz 2024

Benzin litresi: 45.70 ₺

Dizel litresi: 45.66 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com