ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Volkswagen Polo vs Ford Fiesta Farkları!

Volkswagen Polo vs Ford Fiesta Farkları!

Son Güncelleme:

Son yıllarda kasa değiştirmesiyle beraber insanların yeni model araçlara olan ilgisi daha da artmaya başladı. Bu ilginin en büyük nedenlerinden birisi de park sorunu olmaması. Fiesta ve Polo gibi iki farklı araç arasında kaldıysanız ve birini tercih edecekseniz hangi aracı tercih edersiniz? Polo mu? Fiesta mı?POLO VS FIESTA KARŞILAŞTIRMASI

ford fiesta, volkswagen polo kıyası
Ford Fiesta vs Volkswagen Polo araç karşılaştırmasında aynı segmentte yer alan bu iki modelden hangisi daha avantajlı?
Bu iki model nesiller boyunca devam eden bir araç. Son zamanlarda iki araç satış olarak ve donanım olarak bir rekabet içerisinde. Alman grubu olan Polo modelleri yedi vitesli çift kavramalı DSG şanzımanı ile satılırken; Ford Fiesta modelleri 6 ileri şanzımanla satışa çıkıyor.


 


Peki bu iki aracın farkları neler?


TASARIM


İlk kez dört metreden daha uzun 4040 mm Fiesta'yı; 4053 mm ile Polo takip ediyor.

Araç arasında uzunluk olarak pek fark olmasada görüntü olarak epey farklı. Alman modeli olan Polo'nun daha gergin olduğunu, Fiesta'nın ise Köpekbalığı görünümünde olduklarını söyleyebiliriz. Polo modelleri Fiesta'ya göre iç kısımda daha çok diz mesafesi sağlar. Polo'nun klasik döşemeli ön koltukları, çoğu vücut şekli için yeterince büyüklükte olmasına rağmen, Fiesta'nın biraz daha dar koltukları mevcut. Bu durum yine de rahatsız edici değiller. Öte yandan, Polo, Golf seviyesine yakın arka yolcu alanı seviyelerine sahiptir, bu aslında bir aile arabası olarak durabileceği anlamına gelmekte. Araçlardan Polo 351 litre bagaj hacmi sağlarken, Fiesta modelleri 303 litre ile Polo'nun gerisinde kalıyor.

Volkswagen'in plastik kalitesi daha etkileyici dururken, Ford'un kapı kollarında ve koltuk ayarlayıcılarında çok daha ucuz görünümlü kaplamalar mevcut. Ancak her iki araçta da sünger kalıplı ön yüzeyler, kapı kartlarında kumaş döşemeler mevcut. Bu döşemelerin dezavantajı ise hızlı bir şekilde lekelenmeleri. MOTOR FARKLARI


Dört silindir dizel motora sahip araçlarda Polo modelleri TDI motor sunarken Fiesta modelleri TDCI motorla beraber geliyor. Tork olarak Polo +35 NM ile Fiesta'dan daha üstün. 


Polo 250 torka sahipke, Fiesta 215 torka sahip.
polo vs fiesta karşılaştırması
Fiesta modelinde 85 beygir, Polo modelinde 95 beygir güç sunuluyor. Polo'nun tork ve beygir üstünlüğünden dolayı da hızlanmaları arasında fark oluşuyor.
0-100 km/h hızlanmalarını karşılaştırdığımızda Polo 11.2 sn, Fiesta 12.5 Sn ile 100 km hıza ulaşıyor.
SÜRÜŞ FARKLARI


Volkswagen Polo modelleri eski serisine göre daha çok süspansiyona ağırlık verilerek sönümleme yeteneğiyle yol ve rüzgar gürültüsünün minimuma indirgenmiş. Uzun kilometrelerce yol yapabileceğiniz bir otomobil olmuştur. B segment araçlar karşılaştırıldığında iki araçta sürücü odaklı olarak üretilmiş. Aracın belli bir hız seviyesinde rüzgar sesi yok denecek kadar azaltılmış.


Fiesta modelleri içinse daha dinamik hareketler gerçekleşirmesi için lastik tabanları büyütülmüş. 15 inç jantıyla karşımıza çıkan Fiesta'nın lastik tabanı daha büyük. Bu da Fiesta'nın yola daha çok sarılmasını ve yol tutuşunu arttırmış.
volkswagen polo

*Acil fren testleri yapıldığında Polo'nun ortalama olarak Fiesta'ya göre daha önce durduğu kayıtlara geçmiş.İÇ ÖZELLİKLERİ


Polo'daki Highline donanımının özelliği; ses kontrolüyle beraber iki adet USB soketli daha büyük bilgi-eğlence ekranı sunması ve bu detayları şık kumaş süslemesiyle birleştirmesi olurken; derin desteklenmiş koltukları ve kol dayamasıyla bir bütünlük sağlanmış.
ford fiesta iç özellikleri

Bununla birlikte, Titanium donanımındaysa anahtarsız giriş ve çalıştırma, arka park sensörleri, otomatik karartmalı iç ayna, otomatik farlar ve yağmur sensörü ile büyük artılara sahip. Her ikisinde de yepyeni olmasına rağmen altı hava yastığının yanı sıra ESP'li ABS ve çekiş kontrolü ile standart özellikler sunarkan; en son geliştirilmiş aktif güvenlik sistemlerindan mahrum bırakılmış. Volkswagen bu araç için kör nokta uyarı sistemini opsiyonel olarak sunmuş.

Polo ve Fiesta gibi hatchback araç karşılaştırması yapıldığında, sürüş alışkanlıklarının yanı sıra, üstün performansa göre paranızın karşılığını alırsınız. Bu kriterler doğrultusunda arabaları kıyasladığımızda Polo daha performanslı, standart fakat daha zevkli bir araç olarak karşınıza çıkacaktır.


Yakıt Fiyatları 02 Mart 2024

Benzin litresi: 41.15 ₺

Dizel litresi: 41.41 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com