ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Yağmur Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Yağmur Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Son Güncelleme:

Yağmur sensörü, otomobil endüstrisinde son yıllarda popüler bir donanım haline gelmiştir. Bu sensörler, yağmurun şiddetine ve miktarına göre sileceklerin açılıp kapanmasını otomatik olarak kontrol eder. Bu sayede, sürücülerin yağmurda güvenliği artar ve sürüş deneyimleri daha keyifli hale gelir. Bu yazımızda, yağmur sensörleri hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını açıklamaya çalışacağız.


Yağmur Sensörü Nedir?

Yağmur sensörleri, araçların ön camlarında bulunan küçük bir sensördür. Bu sensör, araç camına düşen yağmur damlalarını algılar ve yağmurun şiddetine göre otomatik olarak sileceğin açılıp kapanmasını kontrol eder. 
yagmur sensörü nasıl nedir?


Nasıl Çalışır?

Yağmur sensörleri birkaç farklı şekilde çalışabilir. Bazı sensörler, aracın camına yerleştirilen iki farklı sensör tarafından algılanan su damlacıklarının yoğunluğunu ölçer. Diğer sensörler ise, aracın camına yerleştirilen bir lazer sensörü kullanır ve su damlacıklarının yansıttığı ışığı algılar.
 
Sensörler, araçta bulunan bir bilgisayar tarafından kontrol edilir. Sensörler, aracın camında bulunan su damlacıklarını algıladığında, bilgisayar silecekleri hareket ettirir. Sensörler, sileceklerin hızını ve hareketini de kontrol eder, böylece sürücülerin aracın camındaki suyu en iyi şekilde temizlemesini sağlar.
Yağmur sensörü nasıl çalışır? Çalışma mekanizması
Özellikle uzun sürüşlerde sürücülerin ellerini direksiyondan çekmesini önlemek için tasarlanmış birkaç özellik sunarlar. Örneğin, bazı sensörler, sürücülerin araçlarına yerleştirdikleri GPS cihazları ile bağlantılı olarak çalışır ve araç süratini otomatik olarak ayarlar.


Yakıt Fiyatları 14 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.32 ₺

Dizel litresi: 42.88 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com