ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Araçlarda ABS, ESP, EBD, TCS ve BAS Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçlarda ABS, ESP, EBD, TCS ve BAS Nedir? Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme:

Araç alırken her insanın karşısına çıkan ve mutlaka her araçta olması gerektiği düşünülen bazı özellikler vardır. Bu özellikler genellikle ABS, ESP, EBD, TCS ve BAS gibi kısaltmalarla adlandırılmaktadır. Bu kısaltmalara genel olarak bakacak olursak;
ABS: kilitlenme karşıtı frenleme sistemi,
ESP: elektronik stabilite programı,
TCS: çekiş kontrol sistemi,
BAS: fren yardım sistemi,
EBD: elektronik fren kuvveti dağılım sistemi olarak adlandırılmaktadır.
Araçlarda ABS, ESP EBD ne işe yarar
Bütün bahsedilen bu özellikler her araç için oldukça önemlidir ve sürüşü kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda sürüş güvenliğini artırması ve konforu en üst seviyede tutması için gereklidir. Bu sebeple her sürücü yeni yada ikinci el araç alırken bu özellikleri mutlaka dikkate almalıdır.

ABS ve ESP Ne İşe Yarar?

Araçlarda bu özelliklerin bulunmasının en temel sebebi sürüş güvenliğini ve konforu arttırarak yolcuları en iyi şekilde bir yerden bir yere ulaştırmak için bu özellikler gereklidir. Bunun yanı sıra, ABS, her çeşit yol koşulu ve hızda yapılabilme ihtimali olan ani fren sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesi için gerekli bir sistemdir. ESP, çekiş kaybını en aza indirmek için patinaj sırasında aracın dengesini artırarak frenleri otomatik olarak sıkan bir bilgisayar sistemidir. 

EBD, TCS ve BAS Ne İşe Yarar?

EBD, ön ve arka tekerler arasında oluşabilecek olan fren kuvvetini düzenleyerek dengeli olarak hem ön hem de arka tekerlere dağılımını gerçekleştirmeyi amaçlayan sistemdir. Türkiye’de genellikle ASR olarak bilinen TCS, ESP sistemine yardım eden bir sistemdir.
Esp nedir ne işe yarar
Hareket halindeki aracın yol tutuşu kaybı yaşamaması için çalışmakta ve aracın dengesini sağlamaktadır. BAS, acil durumlar yaşanması halinde fren basıncını artıran bir sistemdir. Genellikle sürücünün davranışlarını yorumlayan bu sistem herhangi bir durumda ABS sistemi devreye girene kadar frenlerin sıkılmasını sağlayarak aracın en kısa sürede durmasını sağlamak için görevlendirilmiş bir sistemdir. 

İlgili İçerik: Immobilizer Nedir, Ne İşe Yarar?

Yakıt Fiyatları 23 Mayıs 2024

Benzin litresi: 43.64 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com