Araçlarda En Sık Karşılaşılan 9 Arıza İkaz Işığı ve Anlamı!

Son Güncelleme:

Araç kullanıcılarının sıklıkla karşısına çıkan ve bilmesi gereken araç ikaz lambalarını sizler için derledik. İkaz lambaları bazı durumlarda hayati önem taşırken, bazı durumlarda bilgi verme amaçlı yanmaktadır. Peki araba göstergeleri ve arıza işaretleri nelerdir? Bu durumlarda neler yapılması gerekiyor. İşte bilmeniz gerekenler! 

En Çok Yanan İkaz Lambaları

En Sık yanan ikaz lambaları

Isıtma Bujisi İkaz Işığı

Bu ışık genellikle dizel araçlarda olup, motor çalıştıktan sonra otomatik olarak söner. Dizel motorlarda ustaların önerdiği bu ışık sönene kadar marşa basılmaması gerektiği yönünde. Eğer yanıp sönüyorsa, kızdırma bujisini aşınmış olduğu anlamına gelir.
Kızdırma buji lambası

Hava Yastığı İkaz Işığı

Bu ikaz ışığı sürekli olarak yanıyorsa yada ara ara yanıp sönme yapıyorsa, hava yastığında bir sıkıntı olduğu anlamına gelir. Servise götürülmesi önerilmektedir.
Hava yastığı ikaz lambası

ABS İkaz Işığı

ABS lambası kontağı açtıktan bir süre sonra söner. Eğer ışık sönmüyorsa ABS arızasıyla karşı karşıya kaldığınız yönündedir. 
Abs arıza lambası

Lastik Basınç İkazı

Lastik basınç uyarı sistemi lastiğin inik yada patlak olduğu durumlarda yanar. Yeni nesil araçlarda hangi lastiğin olduğu gösterilirken, eski model araçlarda herhangi bir lastik inik yada patlak anlamına gelir. 
Lastik basınç sensör lambası

ESP İkaz Işığı

Bu arıza lambası normalde denge kontrol sisteminin aktif olduğunu ifade eder. Aracın kayma durumunda yada patinaj durumunda gösterge ekranında yanar söner.
ESP ikaz lambası

Yağ Lambası

Yağ basıncının düşük olduğunu ifade eden ikaz lambasıdır. Araç için hayati önem taşıyan motor yağının azalmasında yanar. 
Yağ ikaz lambası

Hararet İkaz Lambası

Hararet gösterge ışığı, motor sıcaklığının olması gerekenden yüksek olduğu anlamına gelir. Bu lambanın sönmesi için aracı kenarıya çekip beklemeniz gerekmektedir. * Bu ikaz lambasının bazı araçlarda bir de mavi renkli olanı mevcuttur. Bu lambada motorun soğuk olduğunu ifade eder. 
Hararet göstergesi

Akü İkaz Işığı

Aracın akü voltajında düşüklük olduğunu ifade eder. 
Akü ikaz lambası

Motor Arıza Işığı

Aracın motor sisteminde genel bir sorun olduğu durumlarda yanar. Bu lamba tüple uyumlu olmayan araçlarda genelde yanık kalır. Bu durum bir sorun teşkil etmemektedir. Eğer aracınız tüplü değil ve bu ikaz ışığı yanıyorsa aracınızı serviste götürmeniz gerekmektedir. 
Motor arıza lambası

İlgili İçerik: Tüm Gösterge İkaz Lambaları ve Anlamları

Yakıt Fiyatları 08 Aralık 2021

Benzin litresi: 9.60 ₺

Dizel litresi: 9.42 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo Aston Martin Audi
BMW Chevrolet Citroen
Dacia DS Fiat
Ford Honda Hyundai
Isuzu Jaguar Jeep
Kia Lada Lamborghini
Land Rover Lexus Mazda
Mercedes Mini Mitsubishi
Nissan Opel Peugeot
Porsche Renault Seat
Skoda Smart Ssangyong
Subaru Suzuki Toyota
Volkswagen Volvo

Son Karşılaştırmalar

Son Haberler

Araba Karşılaştırma

ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıfır Araba Fiyatları

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2021 arabavs.com. │Araba KarşılaştırmaBize Ulaşın