ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Araçlarda Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçlarda Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme:

Süspansiyonlar, her ne kadar sürüş konforunun artırılmasında önemli bir rol oynuyormuş gibi görünse de, asıl işlevi ve önemi çok daha farklıdır.. Dışarıdan hızlı bir bakışla süspansiyon, yollarda yer alan olumsuzlukları en aza indiren, bu sayede de araç içerisindeki yolcuların sıkça sarsılmalarını, savrulmalarını ve dengelerinin bozulmalarını engelleyen, ayrıca yol tutuşunu sağlayan ve virajlardan rahatça dönülmesini sağlayan bir sistemdir.
Süspansiyon sistemi nedir?
Süspansiyon asıl olarak; yaylar, amortisör, kollar, denge çubukları, salıncak kolları ve rotiller olmak üzere birden çok farklı parçadan oluşmaktadır. Yaylar, tekerleklerin yol ile sürekli temas halinde olmalarını sağlarken, amortisör ise yaylar ile ortaklaşa çalışmakta ve dengeyi sağlamaktadır. Askı sistemi adıyla da anılan kollar, yayların ve amortisörün aracın şasisine sabitlenmesini ve tekerleklerin her zaman yola düz bir şekilde basmasını sağlamaktadır. Bir diğer adı stabilizatör olan denge çubukları ise adından da anlaşılacağı gibi aracın dengesini korur, virajlarda yaşanacak olan savrulmayı engeller. Salıncak kolları ve rotiller ise tümsekli yollarda önem kazanmaktadır.


Araçlarda Bulunan Süspansiyon Sistemi

Süspansiyon nedir sorusunun yanıtı her ne kadar birçok detay içerse de, süspansiyon ne işe yarar sorusunun yanıtı ise oldukça basittir: Süspansiyon, yollarda yer alan bozuklukların hissiyatını en aza indirmeyi amaçlar, bu sayede araçtaki titreşimler ve sarsılmalar engellenir. İkinci olarak süspansiyon, araçta yer alan tüm tekerleklerin yola bağlı halde kalmasını sağlar. Bu da, bir tümsek ile karşılaşılınca lastiklerin de yola uyum sağlaması ile örneklendirilebilir. Son olarak süspansiyon, virajlardaki yol tutuşundan sorumludur. 


Süspansiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Süspansiyonda yaşanan sorunlar, günlük kullanımda gözle görülür farklar yaratır ve bu sayede tespit edilmeleri oldukça kolaydır. Süspansiyon arızası nasıl anlaşılır sorusuna ise farklı yanıtlar bulunmaktadır. Öncelikle bu arızalar, çeşitli durumlarda ve çeşitli parçalar aracılığıyla görünür hale gelebilir. Örneğin, direksiyonunuz geç tepki veriyorsa ya da sıkça titriyorsa, taşlı, tümsekli ya da çukurlu bir yolda giderken her sarsıntı hissediliyorsa, bu süspansiyon arızası ile alakalı olabilir. Bunlara ek olarak, aracın yol tutuşunda yaşanan eksiklikler de süspansiyon arızasını işaret ediyor olabilir. Aracınızın savrulmaya başlaması, aracı kontrol edemiyormuş gibi hissetmeniz gibi birçok sebepten ötürü yol tutuşunun sorunlu hale gelmesi, büyük bir ihtimalle süspansiyon kaynaklı bir arızadır ve hızlı bir şekilde kontrol ettirilmeli, gerekirse tamir ettirilmeli ve bu sorun giderilmelidir. Aksi halde aracınız, henüz başlangıçta sadece sürüş konforunuzu düşürürken, ilerleyen zamanlarda sürüş boyunca ciddi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.
Süspansiyon ne işe yarar?


İlgili İçerik: Egzoz Dumanının Rengi Ne Anlama Gelir?

Yakıt Fiyatları 26 Mayıs 2024

Benzin litresi: 42.26 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com