ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Egzoz Dumanının Rengi Ne Anlama Gelir? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Egzoz Dumanının Rengi Ne Anlama Gelir? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son Güncelleme:

Sürücüler, araçlarındaki problemleri bazen hiç fark edemezken, bazı problemleri ise çeşitli işaretler aracılığıyla fark eder ve hızlıca önlem alırlar. Bu işaretlerden en bilineni ise egzoz dumanındaki rengin değişimidir. Bir arıza ya da sorun durumunda egzoz rengi değişimi yaşanabilir. Bu renkler; gri, mavi, siyah ya da beyaz olabilir. Peki, egzoz dumanının rengi neden değişir ve neye işarettir?


Egzozdan Beyaz Renk Duman Çıkması

Egzozdan beyaz duman çıkması ne anlama gelir?
Egzozdan beyaz duman çıkması, genellikle soğuk havalarda normal gibi karşılansa ve hava durumu ile bağdaştırılsa da, aslında bu durum soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızmış olmasından ve buharlaşmasından kaynaklanabilmektedir. Eğer egzozdan çıkan beyaz duman oldukça ince, şeffaf, yani su buharı görünümündeyse bir sorun olmadığı söylenebilir. Fakat bu duman yoğunsa, soğutma sıvısı ile alakalı bir problemin yaşandığının sinyallerini vermektedir. Bu sorun ise silindir bloğunun çatlaması, silindir kapak hasarı ya da silindir blok contasının arızası gibi farklı nedenlerden yaşanıyor olabilir. Bu nedenle geç kalınmadan aracınızı servisine götürerek kontrol ettirmekte fayda vardır. Çünkü gerçekten bir sorun mevcutsa, daha büyük sıkıntılara yol açmadan çözülmesi hem aracınızı, hem de sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.


Egzozdan Mavi Renk Duman Çıkması

Egzozdan mavi duman çıkması, motorun yağ yaktığına işarettir. Sibop contalarının aşınmasıyla ya da motor pistonlarındaki segmanların aşınmasıyla ortaya çıkan bu sorun, motor yağının hızlıca eksilmesine ve önceden fark edilmezse ya da hızlıca önlem alınmazsa, motorda geniş çaplı bir arızaya yol açabilmektedir. Ve bu arıza, ileri seviyelerde aracın motorunun değiştirilmesine bile sebep olabileceğinden, büyük bir maliyet olarak sürücülerin karşısına çıkacaktır. Bu nedenle egzozdan çıkan mavi duman fark edilir fark edilmez, hızlıca servise gidilmelidir.
Egzozdan mavi duman çıkması ne anlama gelir?


Egzozdan Gri Renk Duman Çıkması

Egzozdan gri duman çıkması, hem görünüş açısından sürücüleri yanıltıcıdır, hem de birden çok problemin habercisi olabilir. Genellikle turbonun yağ yakması en çok yaşanan sorunlardan birisidir. Bu sorun ise turbo yataklarının ya da turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkmaktadır. Bu problemin yanı sıra eğer vites geçişleriniz sesli ve sarsıntılıysa, otomatik araçlarda yer alan vakum sağlayan modülün çalışmasında bir sorun yaşanıyor da olabilir. Ya da egzozdan çıkan gri duman, karter havalandırma valfinde yaşanan bir sorunun işaretçisi olabilir.


Egzozdan Siyah Renk Duman Çıkması

Egzozdan siyah duman çıkması, enjektörlerin, hava filtresinin, hava sensörlerinin ya da motordaki bazı ayarların bozulmasından dolayı ortaya çıkabilir. Egzozdan çıkan siyah duman, genellikle aracın gereğinden fazla yakıt kullandığının işaretidir. Genellikle bu sorunu, araçlarının bakımlarını ihmal eden sürücüler yaşamaktadır. Bu sorun çözülmediği sürece motor gereğinden fazla yakıt kullanmaya devam eder ve araç, performans kaybı yaşamaya başlar.
Egzozdan siyah duman çıkması ne anlama gelir?
Egzozdan duman çıkması, farklı renkler ile sürücülere aracın çeşitli yerlerindeki sorunları haber vermektedir. Bu sayede sürücüler araçlarındaki sorunları hızlıca tespit edebilirken, ileride yaşanacak daha büyük sorunların ve daha da önemlisi, büyük bir maliyetin önüne rahatlıkla geçebilmektedirler. Aracınızın rutin bakımını yaptırmak oldukça önemlidir ve asla aksatılmaması gerekmektedir. Belirli aralıklarla bakım yaptırılmayan, bakımları ihmal edilen ya da ertelenen araçlar, gün geçtikçe büyük problemler yaşatabilmekte ve bu da sürücülere ekstra masraf olarak geri dönmektedir. 


İlgili İçerik: Araçlar neden sağa yada sola çeker?

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com