ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Hibrit Motor Nedir, Nasıl Çalışır? İşte Hibrit Arabaların Özellikleri

Hibrit Motor Nedir, Nasıl Çalışır? İşte Hibrit Arabaların Özellikleri

Son Güncelleme:

Hibrit: Otomotiv sektörünün iki farklı güç kaynağını beraberinde kullanan araçlar için verilen isme denir. Kelime anlamı olarak melez demektir. Son dönemlerde çokca ortaya çıkan emisyon sorunları ve yeni nesil teknolojilerin doğuşuyla Hibrit araçlar üretilmeye başlandı. Benzin/dizel ve elektrik teknolojisini beraberinde kullanan araçlar sessiz bir sürüş keyfi verirken, kendi kendini şarj edebilme özelliklerine sahiptir. İşte Hibrit arabalar ve motor hakkında bilinmesi gerekenler.
 


Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Hibrit motor nedir nasıl çalışır
Hibrit motorların kendi içerisinde farklı farklı çalışma prensipleri vardır. Bunlar temel olarak Seri, paralel ve Çift Mod hibrit olarak ayrılmaktadırlar. Bu farklılıklara göre içten yanmalı motor elektrik üretip yeniden şarj edebilir veya elektrikli motordan tamamen bağımsız olarak direkt tekerleklere güç verir. Şarj edilebilir hibrit sistemlerde, frene basıldığı anda oluşan enerjiyi depolama ünitesine aktarıyor. Bu teknoloji sayesinde hem ana güç kaynağı konumundaki fosil yakıtlı (benzin/dizel/otogaz) motora duyulan ihtiyaç azalıyor hem de otomobilin menzilinde artış sağlanıyor.
 


Hibrit Motorun Avantajları ve Özellikleri

Hibrit motor çalışma prensibi ve özellikleri
Hibrit motoru ile elde edilen avantajların başında düşük yakıt tüketimi geliyor. Benzin-dizel-otogaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığın azalması sonucunda atmosfere daha az miktarda zararlı gaz ve partikül yayan hibrit motorlar özellikler yurtdışında emisyon firmaları emisyon derdinden kurtarıyor. Yakın gelecekte hibrit otomobil modelleri artması ve fosil yakıtları olan ihtiyacın azalmasıyla beraber benzin/dizel gibi araçların üretimine son verilerek tam hibrit modeline geçiş sağlanacak. 
Hibrit motorlar bakım olarak diğer motor tiplerine göre çok daha düşük seviyelerde maliyet sunuyor.


İlgili İçerik: Hibrit Araba Karşılaştırma

Yakıt Fiyatları 25 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com