Hibrit Motor Nedir, Nasıl Çalışır? İşte Hibrit Arabaların Özellikleri

Son Güncelleme:

Hibrit: Otomotiv sektörünün iki farklı güç kaynağını beraberinde kullanan araçlar için verilen isme denir. Kelime anlamı olarak melez demektir. Son dönemlerde çokca ortaya çıkan emisyon sorunları ve yeni nesil teknolojilerin doğuşuyla Hibrit araçlar üretilmeye başlandı. Benzin/dizel ve elektrik teknolojisini beraberinde kullanan araçlar sessiz bir sürüş keyfi verirken, kendi kendini şarj edebilme özelliklerine sahiptir. İşte Hibrit arabalar ve motor hakkında bilinmesi gerekenler.
 

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Hibrit motor nedir nasıl çalışır
Hibrit motorların kendi içerisinde farklı farklı çalışma prensipleri vardır. Bunlar temel olarak Seri, paralel ve Çift Mod hibrit olarak ayrılmaktadırlar. Bu farklılıklara göre içten yanmalı motor elektrik üretip yeniden şarj edebilir veya elektrikli motordan tamamen bağımsız olarak direkt tekerleklere güç verir. Şarj edilebilir hibrit sistemlerde, frene basıldığı anda oluşan enerjiyi depolama ünitesine aktarıyor. Bu teknoloji sayesinde hem ana güç kaynağı konumundaki fosil yakıtlı (benzin/dizel/otogaz) motora duyulan ihtiyaç azalıyor hem de otomobilin menzilinde artış sağlanıyor.
 

Hibrit Motorun Avantajları ve Özellikleri

Hibrit motor çalışma prensibi ve özellikleri
Hibrit motoru ile elde edilen avantajların başında düşük yakıt tüketimi geliyor. Benzin-dizel-otogaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığın azalması sonucunda atmosfere daha az miktarda zararlı gaz ve partikül yayan hibrit motorlar özellikler yurtdışında emisyon firmaları emisyon derdinden kurtarıyor. Yakın gelecekte hibrit otomobil modelleri artması ve fosil yakıtları olan ihtiyacın azalmasıyla beraber benzin/dizel gibi araçların üretimine son verilerek tam hibrit modeline geçiş sağlanacak. 
Hibrit motorlar bakım olarak diğer motor tiplerine göre çok daha düşük seviyelerde maliyet sunuyor.

İlgili İçerik: Hibrit Araba Karşılaştırma

Yakıt Fiyatları 03 Aralık 2020

Benzin litresi: 7.08

Dizel litresi: 6.65

Son Karşılaştırmalar

Son Haberler


Araba Karşılaştırma

ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıfır Araba Fiyatları

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2020 arabavs.com. │Araba KarşılaştırmaBize Ulaşın