ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Hibrit vs Yarı Hibrit vs Şarj Edilebilir Hibrit vs Elektrik Karşılaştırması!

Hibrit vs Yarı Hibrit vs Şarj Edilebilir Hibrit vs Elektrik Karşılaştırması!

Son Güncelleme:

Otomotiv sektörünün iki farklı güç kaynağını beraberinde kullanan araçlar için verilen isme Hibrit denmektedir. Kelime olarak melez anlamını karşılayan hibrit motorlar kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Hibrit, yarı hibrit, şarj edilebilir hibrit ve tam hibrit (Elektrik) olarak 4 farklı grupta incelenir. 
Hibrit motor nasıl çalışır? Diğerlerinden farkı nedir?


Hibrit Araçlar

Hibrit araçlar fosil yakıtlarla beraber elektrik motorunu kullanarak çalışan araçlara verilen addır. Ülkemizde hibrit araç satıcıları olarak verilebilecek örnekte Honda ve Toyota modelleri yer almaktadır. Hibrit araçların şarj edilmesine gerek yoktur. Frenleme sistemi ile geri kazanım sağlamakta, depo boşaldığında da fosil yakıt türüne geçmektedir.
Hibrit motor çalışma prensibi ve özellikleri


Yarı Hibrit (MHEV) 

Yarı hibrit motorlu araçlarda bulunan elektrik motoru tek başına aracı hareket ettirmeye yetmemektedir. Bu motorun görevi aracın ara hızlanmalarına ve kalkışına etki eder. Motorlar arası geçiş sağlayarak yakıt tüketimini düşürür. Bu motor seçeneği şarj edilmez. 
 


PHEV - Şarj Edilebilir Hibrit

Hafif hibrit olarakta bilinen araçların normal hibritten farkı şarj edilebilir olmasıdır.  Bu motor seçeneği hibrit gibi fosil yakıtlar kullanarak çalışmaktadır. Bu motor seçeneğinin elektrikli motoru daha güçlü, pili daha büyüktür. 50 - 60 km kadar menzil sunarlar. 
Plug-in hybrid nedir, normal hibritten farkı


Elektrikli Motor (Tam Hibrit)

Tam elektrikli dediğimiz bu motor türü sadece bir elektrikli motora ve pile sahiptir. Tek güç kaynağı elektrik olduğu için doğal olarak şarj edilmeye de ihtiyaç duyar. Pil büyüklüğü ve menzil markalara göre değişiklik gösterir. Bu kategorideki en büyük örnek Tesla markasının ürettiği tüm otomobiller. Tesla markalı araçlar tam elektrik ve sıfır emisyon sunmaktadır.


İlgili İçerik: Hibrit Motorun Avantajları

Yakıt Fiyatları 24 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com