ArabaVS » Güncel Haberler » İkinci El Araç Satışlarına Yetki Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

İkinci El Araç Satışlarına Yetki Belgesi Zorunlu Hale Geliyor

Son Güncelleme:

2.el araç piyasasında kayıt dışı satışları engellemek için yeni tedbirler alınıyor. Tüm işletmecilerin alması zorunlu kılınacak ve bu belgeye sahip olmayanlar araç satışı başına 5 bin TL'den başlayan cezalar ödeyecek.
 


Araç Satış Yetki Belgesi Nedir?

İkinci El araçlara belge zorunluluğu
İkinci el araç satışı işlemlerinde uzun süredir gelmesi beklenen yetki belgesi 1 Eylül'de yürürlüğe girecek. Belgeye şuana dek yüzde 10 bile başvuru olmasa da gelecek günlerde yetki belgesiz araç satışın yapılması engellenecek. Bu durumda doğal olarak ikinci el araç piyasasının düşmesine yönelik atılmış bir adım da olacak.
 
 
İkinci el otomobil alım satış işleriyle uğraşan kişiler için zorunlu olan yetki belgesi uygulaması 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacak. Bu sürece kadar belgeyi almayan şirketlere ise önemli cezaların kesileceği belirtildi. Açıklanan veriler Türkiye’de ikinci el araç ticaretiyle uğraşan 50 bin işletmenin olduğu duyuruldu. Eylül ayıyla birlikte daha sıkı denetimler yapılacak. Geçen sene yapılan araç satışlarının %50'si yetki belgesi olmayan kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmış.
 


İkinci elde fiyatları düşürecek mi?

 
Belge zorunluluğunun gelmesinin ardından galericilerin daha uygun fiyatlı araç bulabileceğini ve bu sebeple ikinci el araç fiyatlarının bir miktar da olsa düşebileceğini duyuruldu. 
 
İkinci El araç fiyatları düşecek mi


Belgesiz Online Satış Yapılamayacak

Yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle birlikte internet ortamında satışa çıkarılan araçlarda da yetki belgesi aranacak. Bu belgeye sahip olmayan işletmeler ise elektronik ortamda mağaza açamayacak. Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el araç satışı yapan işletmelerin, satışın yapıldığı tarihten yedi gün önceye kadar alınan ekspertiz raporu bulundurması da zorunluluk haline getiriliyor. Aracın alıcıdan kaynaklanan bir nedenle satışının gerçekleşmediği bir durumda ekspertiz raporunun ücretini alıcı öderken, diğer durumlarda ise yetki belgesine sahip olan işletme tarafından karşılanması beklenecek.
 


İlgili İçerik: Araç Fiyatları Düşer Mi?

Yakıt Fiyatları 23 Mayıs 2024

Benzin litresi: 43.64 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com