ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Kış Lastiğini Taktırmak Neden Önemli? Kış Lastiğinin Faydaları!

Kış Lastiğini Taktırmak Neden Önemli? Kış Lastiğinin Faydaları!

Son Güncelleme:

Kış aylarında yasal zorunluluk olan kışlık lastik takmak can güvenliği için önemli bir etken. Karda, buzda yada yağmurda kışlık lastikler (hava sıcaklığı +4 derecenin altındayken) sizlere çok iyi yol tutuşu sağlar. Kış aylarında kışlık lastik takmak neden önemlidir? Kışlık lastiklerin mevsimlik lastiklerden farkı neler? Yaz aylarında kışlık lastik kullanmak zararlı mıdır? 


KIŞLIK LASTİK VS YAZLIK LASTİK

Kış lastiğini neden önemli

Kışlık lastiklerle ilgili bir video hazırlayan BMW şirketi yaz ve kış koşullarında lastiklerin performanslarını karşılaştırdı.

BMW test için sıcak havalarda kullanılan bir performans lastiği, bir yaz lastiği ve bir de kış lastiği ile yaptığı deneyde performans lastiğinin yaz aylarında daha başarı sağladığını test etmiş. Bu testin sonucunda hava koşullarına uygun lastikleri takmanız gerektiği basit bir mesajla anlatmış. BMW aslında her bir lastiğin neden farklı koşullar altında farklı etkiler gösterdiğini anlatmak yerine kış lastiğinin neden önemli olduğunu vurgulamış.

Geyik testi uygulanan araçlarda performans lastiği yolu mevsimlik lastiğe göre daha iyi tutmaktadır. Yaz aylarında yapılan testte kışlık lastiğin yol tutuşunun daha az olduğu ve fren mesafesinin daha uzun olduğunu kanıtlamış.


kışlık lastikler vs yazlık lastikler

Üçüncü bir testle karşımıza çıkan BMW arabaları kış hava testi için Alpler'e götürülür. 3 farklı lastikle test uygulayan firma bir kışlık lastik, bir yazlık lastik ve bir çivili lastikli 3 aracı teste sokar. Sonuçlar şaşırtıcı değildir. Yaz lastiği sürücüsü yarışı tamamlamak için sonsuza dek uğraşırken kış lastiği olan sürücü bu süreçte iki kez gider ve döner. Çivili lastik tüm testlerde en iyi performansı gösterirken, kış lastiği de karda ve buzda oldukça yeteneklidir.
Burada verilmek istenen en önemli mesaj; lastiklerin kışın buzlu ve karlı koşullarda büyük bir fark yaratması.


İlgili İçerik: Lastik üzerindeki üretim tarihi nerede yazar?

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com