ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Lastik Üzerindeki Harfler Ne Anlama Gelir? Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastik Üzerindeki Harfler Ne Anlama Gelir? Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Son Güncelleme:

Lastik: içinde basınçlı hava tutabilecek şekilde tasarlanmış janta monte edilerek aracın yer ile temasını sağlayan kauçuk, kord bezi, çelik teller vb. birçok kimyasal bulunduran bir yapıdır. Araçlar için olmazsa olan bu lastiklerin üzerinde sayılar ve birtakım harfler bulunmaktadır. Peki lastik üzerindeki harfler ne anlama gelmektedir? Lastik tarihi nerede yazar? İşte lastikler üzerindeki rakam ve harflere dair tüm bilinmesi gerekenler.
 


Lastik Üzerindeki Harfler

Lastik üzerindeki harf ve rakamlar ne anlama geliyor?
205x60xR15 boyutunda bir lastik sırasıyla taban genişliği, lastik yanağı ve jant kesiti olarak adlandırılır. Yeni bir lastik alacak yada lastik değiştirecekler için bu rakamlar önem arz etmektedir. Çünkü her aracın sahip olduğu bir lastik oranı vardır. Fabrika tarafından belirlenen oranların üzerinde lastik takmak aracın yakıt tüketimini arttırdığı gibi konforuda düşürmektedir. Fabrika tarafından belirlenen oranların altında genişlik tercihinde de aracın yol tutuşunda azalmalar görülecektir. 
Bu kesitin devamında yer alan sayı ve harf sırasıyla yük miktarını ve hız sınırını göstermektedir. Örneğin lastik üzerinde yazılı olan '175x65xR14 91V' ifadesinde;
91: Lastiğinizin yük endeksi maksimum taşıma kapasitesi (kg olarak) ile ilgilidir. 
V: Hız sınıfı, doğru şekilde şişirildiğinde ve yük altında kullanıldığında lastiğin ulaşabileceği maksimum hızdır. Hız sınıfı yanakta yük endeksi değerinden sonraki harftir. Örneğin, hız sınıfı V olan bir lastik saatte maksimum 250 km hıza ulaşabilir.
 


Lastik Tarihi

Genellikle DOT harflerinden sonrasında 4 haneli bir rakam grubu lastik üzerinde yer alır. Bu dört haneli kod, lastiğinizin üretildiği haftayı ve yılı gösterir. **Lastik markasına göre değişim gösterebilir.
Lastik tarihi nerede yazar?


Kışlık Lastik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kar lastiği diye adlandırılan lastik kışlık lastikler üzerinde M+S veya M/S veya M S harfleri yer alır. Bu lastikler kışlık lastiklerdir. 
Lastiğin kışlık olduğu nasıl anlaşılır?


İlgili İçerik: Kış Lastiği Hangi Araçlar İçin Zorunlu?

Yakıt Fiyatları 21 Temmuz 2024

Benzin litresi: 45.70 ₺

Dizel litresi: 45.66 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com