ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Sandık Motor Nedir? Hangi Araçlar Sandık Motorludur?

Sandık Motor Nedir? Hangi Araçlar Sandık Motorludur?

Son Güncelleme:

Sandık motor, araçtan harici olarak üretilen ve yine harici olarak satışa sunulan fakat aracın sahip olduğu motordan hiçbir farkı olmayan bir motordur. Kısacası sandık motor, harici satılan motorlara verilen isimdir. Bir aracın motorunun ileri düzeydeki bir arızasını tespit etmek zahmetli olacağı gibi, maliyet açısından da oldukça büyük bir yüktür. Bu nedenle sandık motorlar, sürücüleri hem zahmetten hem de maliyetten kurtarmaktadır.


Sandık Motor Nedir?

Sandık motorlar; sıfır sandık motor ve çıkma sandık motor olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıfır sandık motor isminden de anlaşılacağı gibi sıfır, kullanılmamış, fabrika üretimidir. Çıkma sandık motor ise ikinci el, kullanılmış veya işlem görmüş motorlardır. Her ne kadar çıkma sandık motorlar fiyat açısından daha avantajlı olsa da, uzun ömürlü bir sürüş keyfi için sıfır ve kullanılmamış bir sandık motor tercih edilmelidir.
Sandık motor nedir
Genellikle ikinci el otomobil satın almak isteyen sürücüler, bu araçların sandık motorlu olup olmadığını görmektedir. Her ne kadar sandık motorlu olan araçlar yeni bir motora kavuşmuş ve sağlıklı gibi görünse de, aslında uzun vadede araçların eskiyen, hasar gören ve değiştirilmesi gereken birden çok parçası bulunmaktadır. Ve bu parçalar, gün geçtikçe performans kaybına sebep olmaktadır.


 


Performans kayıpları, sandık motor ile aracın yeni bir motora kavuşturulması ile çözülecek kadar basit kayıplar değildirler. Bu nedenle ikinci el otomobil satın alırken sandık motorlu olduğu için yeni ve temiz bir motora sahip olduğunu düşündüğünüz bir araç, daha sonraları motordan bağımsız birçok farklı sebepten dolayı sorun çıkarabilmektedir. Dolayısıyla sandık motor takılmış araç satın alınır mı sorusuna verilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. 


Sandık Motor Fiyatları

Sadece sandık motor takıldığı için araç hakkında sıfır, hiç kullanılmamış gibi düşüncelere kapılmak oldukça yanlıştır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz ve daha farklı birçok sebepten dolayı araçlar performans kaybı yaşayabilmektedir ve bunlar, sadece sandık motor ile çözülemeyecektir.


Sandık motor fiyatları ve özellikleri
Sandık motor fiyatları her model için farklılaşmaktadır ve bu nedenle bir fiyat verilmesi mümkün değildir. Ayrıca bazı sandık motorlu araçlar, araçların sıfır ve yeni motora sahip oldukları gerekçesiyle oldukça yüksek fiyat etiketleriyle listelenmektedir. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamak için aracın tüm bileşenlerinin yeterli düzeyde olduğundan emin olmanız gerekmektedir.


İlgili İçerik: Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yakıt Fiyatları 22 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.41 ₺

Dizel litresi: 42.95 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com