Tork Gücü Vs Beygir Gücü! İşte Arasındaki Farklar!

Son Güncelleme:

Tork nedir? Tork: aracın hızlanmasını sağlayan ve motor içerisinde bulunan krank milini çeviren güçtür. Araçların ilk kalkıştan itibaren daha hızlı ivmelenmesini sağlar. Bu sadece hız için değil, seyir halinde arabanın tekrar ivmelenmesi için, çekiş gücü için de torka ihtiyaç duyulur. Gündelik hayat içerisinde bisiklet pedalı çevirmek için gereken kuvvet torktur. Tork vektörel bir büyüklüktür ve birimi Newton-metre olarak ölçülür. 
 

Tork Gücü

Tork ile beygir arasındaki fark
İster benzinli, ister dizel ister hibrit olsun tüm motorlar belli miktarda beygir gücü ve tork üretir. Beygir gücü ve tork gücü birbiriyle ilişkili olduğu kadar birbirinden ayrılamaz iki güçtür. Her ikisi de motor gücünü farklı şekillerde ifade eder. Tork, bir motorun beygir gücünün hesaplanmasında bile kullanılır. 
 
Tork çıkışı, motorun boyutu ve çalışması için nasıl tasarlandığı da dahil olmak üzere birçok değişkenin sonucudur. Basit bir ifadeyle, bir motorun torku ne kadar fazlaysa, çekme ve yokuş tırmanma gibi zor işler için o kadar uygun olur. Bu nedenle tork özellikle kamyon gibi ağır yük taşıyan araçlarda büyük önem taşımaktadır.
 
Beygir vs Tork

Beygir Gücü (HP)

 
Beygir gücü ve tork, bir aracın motorunun performansını ifade etmenin en temel yoludur. Beygir gücü motorun genel kapasitesini ifade ederken, Tork: motorun üretebileceği maksimum kuvvetinin ölçümünü sağlar. Örneğin 390 beygir gücüne sunan bir araç 400 Nm tork ile desteklenirse araç çekiş olarak kuvvetli olacağı gibi ve dik yokuşlu yerlere tırmanması daha kolay olacaktır. Tersine, daha az beygir ve tork sunan bir araç yokuşlarda daha çok zorlanacağı için yakıt tüketimini arttıracaktır. Bunun için araçların tork ve beygir ilişkisi dengeli olarak ayarlanır ve yakıt tüketim ekonomisi düşünülür.
 
Dizel motorun piston kolu daha uzun olduğu için tork gücünün bu kolu çevirebilmesi ve döndürebilmesi için dizel motorlu araçlar daha fazla tork gücü üretir. 
 

İlgili İçerik: Benzinli Motor VS. Dizel Motor

Yakıt Fiyatları 07 Ağustos 2020

Benzin litresi: 6.43

Dizel litresi: 5.97


Son Karşılaştırmalar

Son Haberler


Araba Karşılaştırma

ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıfır Araba Fiyatları

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2020 arabavs.com. │Araba KarşılaştırmaBize Ulaşın