ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Tork Gücü Vs Beygir Gücü! İşte Arasındaki Farklar!

Tork Gücü Vs Beygir Gücü! İşte Arasındaki Farklar!

Son Güncelleme:

Tork: aracın hızlanmasını sağlayan ve motor içerisinde bulunan krank milini çeviren güçtür. Araçların ilk kalkıştan itibaren daha hızlı ivmelenmesini sağlar. Bu sadece hız için değil, seyir halinde arabanın tekrar ivmelenmesi için, çekiş gücü için de torka ihtiyaç duyulur. Gündelik hayat içerisinde bisiklet pedalı çevirmek için gereken kuvvet torktur. Tork vektörel bir büyüklüktür ve birimi Newton-metre olarak ölçülür. 


Tork Gücü Nedir?

Tork ile beygir arasındaki fark
İster benzinli, ister dizel ister hibrit olsun tüm motorlar belli miktarda beygir gücü ve tork üretir. Beygir gücü ve tork gücü birbiriyle ilişkili olduğu kadar birbirinden ayrılamaz iki güçtür. Her ikisi de motor gücünü farklı şekillerde ifade eder. Tork, bir motorun beygir gücünün hesaplanmasında bile kullanılır. 
 
Tork çıkışı, motorun boyutu ve çalışması için nasıl tasarlandığı da dahil olmak üzere birçok değişkenin sonucudur. Basit bir ifadeyle, bir motorun torku ne kadar fazlaysa, çekme ve yokuş tırmanma gibi zor işler için o kadar uygun olur. Bu nedenle tork özellikle kamyon gibi ağır yük taşıyan araçlarda büyük önem taşımaktadır.
 
Beygir vs Tork


Beygir Gücü (Horse Power) Nedir?

Beygir gücü ve tork, bir aracın motorunun performansını ifade etmenin en temel yoludur. Beygir gücü motorun genel kapasitesini ifade ederken, Tork: motorun üretebileceği maksimum kuvvetinin ölçümünü sağlar. Örneğin 390 beygir gücüne sunan bir araç 400 Nm tork ile desteklenirse araç çekiş olarak kuvvetli olacağı gibi ve dik yokuşlu yerlere tırmanması daha kolay olacaktır. Tersine, daha az beygir ve tork sunan bir araç yokuşlarda daha çok zorlanacağı için yakıt tüketimini arttıracaktır. Bunun için araçların tork ve beygir ilişkisi dengeli olarak ayarlanırken, yakıt tüketim ekonomisi düşünülür.
 
Dizel motorun piston kolu daha uzun olduğu için tork gücünün bu kolu çevirebilmesi ve döndürebilmesi için dizel motorlu araçlar daha fazla tork gücü üretir. 
 


İlgili İçerik: Benzinli Motor VS. Dizel Motor Karşılaştırması

Yakıt Fiyatları 23 Mayıs 2024

Benzin litresi: 43.64 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com