ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Dizel Motor Ömrü Neden Kısalır? Dizel Motorların Çalışma Prensibi

Dizel Motor Ömrü Neden Kısalır? Dizel Motorların Çalışma Prensibi

Son Güncelleme:

Hiç şüphe yok ki motor tiplerinden biri olan dizel ülkemizde ve dünyada sıklıkla tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi az yakmasıdır. Bu faktörler doğal olarak motorlu araçlarda dizel motorun tercih edilmesini arttırmaktadır. Peki dizel motorların ömrü neden kısadır? Tercih edilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları dizel motorlu araçlar satın alırken benzinliye göre daha fazla fiyat farkı çıkmaktadır. Ülkemizde benzin ile dizel arasındaki fiyat farkı bu kadar kapanmışken hala dizel motor tercih etmek mantıklı mı?


dizel motor çalışma prensibi


Dizel Motor Çalışma Prensibi


Dizel motor ve benzinli motor kıyaslandığında ortaya bir takım farklılıkları çıkmaktadır. Benzinli motorlarda yanma ile ateşlemeyle çalışırken; dizel motor yakıtı sıkıştırarak ve ateşlemeye gerek kalmadan yanar. Benzinli araçların verimliliği %20 iken, aynı koşullar altında dizel motorlarda verimlilik %40 dolaylarındadır. Bu yüzdeliklere göre tabiki dizel motor tercih etmek çok mantıklıdır. Fakat dizel motor tercih ederken yapmanız gereken bir diğer ayrım ortalama kaç kilometre yol yaptığınız olacaktır. Fiyat farkları kalmayan yakıt türünde eğer iki motorla da aynı km yol yapcaksanız dizel araç size ekstra yük olacaktır.
Benzinli araçlar daha ucuz olduğundan dolayı ve bakımı daha masrafsız olduğundan dolayı çok kilometre yapmayacak olanlar için en uygunu benzinli motorlardır. Benzinli motora ödecenek olan daha az parayı yakıta harcayarak bu düzeni dengelemiş olursunuz. Ayda ortalama 3-5 bin km yol yapacaklar için dizel motor parasal anlamda kar sağlayacaktır.dizel motor ömrü neden kısadırBir diğer husus dizel motor ile benzinli motor kıyaslaması yapıldığında; dizel daha fazla bakım isteyen motordur. Ortalama 15 bin kilometrede bakım yapılır ve bakımları fiyat olarak yüksektir. Bu fiyat farkı da araçta metalin ve yakıtın ağır olmasından dolayıdır. Dizel yakıt benzine kıyasla daha fazla yağlama yapısına sahip olmasına rağmen, zamanla motordaki yanma kuvveti iç bileşenlere zarar verir. Bu zararlar da motorun ömrünü kısaltır.

Dizel motorlar üretilirken ortalama 400.000 km sıkıntısız yol yapabileceği garantisi verilir. Fakat aracın fazla devirli kullanılması 1.viteste devri sonuna kadar doldurmak aracın motoruna zarar vermektedir.

Fiyat ve kilometre performansı göz önünde bulundurulduğunda tasarruf sağlayan dizel motorların yapısı nedeniyle motor parçaları daha pahalıdır.


 


İlgili İçerik: Tork ile Beygir Arasındaki Fark

Yakıt Fiyatları 21 Temmuz 2024

Benzin litresi: 45.70 ₺

Dizel litresi: 45.66 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com