ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Trafik Sigortası Olmayan Araç Satılabilir mi? Sigortasız araç kullanma Cezası!

Trafik Sigortası Olmayan Araç Satılabilir mi? Sigortasız araç kullanma Cezası!

Son Güncelleme:

Araç satış işlemleri gerçekleştirilirken aracın sigortasının olması şart koşulmamaktadır. Bu nedenle sigortasız araç satış işlemleri sorunsuz bir şekilde noterde gerçekleştirilebilir. Ancak sigortasız olarak satın aldığınız araçla ilgili birtakım yasal sorunlar karşınıza çıkabilir. 


Sigortasız Araç Kullanma Cezası

Sigortasız araç satışı yapılır mı?
Trafiğe çıkan araçların zorunlu trafik sigortası olmak zorundadır. Eğer aracın zorunlu trafik sigortasının olmadığı tespit edilirse bu durumda trafik polisi tarafından cezai işlem yapılacaktır: 
» Sigortasız araç kullanma cezası 144 TL’dir. Eğer ceza 15 gün içinde ödenirse bu durumda %25 indirimle ceza 108 TL; eğer zamanında ödenmezse %5 gecikme zammı ile birlikte 151.2 TL ceza ödenecektir. 
» Aynı zamanda araç trafikten men edilebilecektir. Bu durumda sigorta yapılana kadar araç bağlanacağından bu süre boyunca otoparkta geçireceği süre için de araç sahibine borç yazılacaktır.  


Sigortasız Araç Satın Alınırsa Ne Olur?

Eğer sigortasız araç satım işlemi gerçekleştirirseniz; bu durumda aracın sigortasını bir an önce yaptırmanız gerekecektir. Aksi takdirde araçla ilgili pek çok işlemi gerçekleştiremezsiniz. Örneğin, sigortasız araç sahibi sigorta yaptırmadan ruhsat alamaz ve araç muayenesi yaptıramaz. Aracın trafiğe çıkış için güvenli hale gelmesi için yeni araç sahibi sigorta olmadan aracı alabilse de, aracı aldıktan 15 gün içerisinde mutlaka sigorta işlemlerini gerçekleştirmelidir.  


Sigorta Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Araç satışını tamamladıktan sonra sigorta firmasıyla görüşerek sigortayı iptal edebilir paranızı geri talep edebilirsiniz. Örnegin sigortayı yaptırdıktan/yeniledikten 10 gün sonra aracınızı sattınız, 10 günlük ücret kesilerek paranın kalanı iade edilir. 


İlgili İçerik: Ağır Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Arasındaki Farklar

Yakıt Fiyatları 25 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com