ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Vites Üzerinde Yer Alan Shift Lock Release Nedir? Ne İşe Yarar?

Vites Üzerinde Yer Alan Shift Lock Release Nedir? Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme:

Otomatik şanzımanlı araçlardaki bir mekanizma olan Shift Lock Release ne demek diye merak ediyorsanız bu mekanizmanın çevirisi aşağı yukarı vites kilidi açma mekanizması olacaktır.. Otomatik şanzımanlı otomobillerde vites kilidi mekanizmasının çalışması Shift Lock Release ile sağlanır. 


Shift Lock Release Nerededir?

Shift Lock Release nedir neden kullanılır?
Bu mekanizma genellikle vites kolunun üst konumunda bulunmaktadır. Pek çok araçta bir düğme ya da tuş şeklinde yer almaktadır. Bu tuş hem konumu hem de kullanımı itibariyle mümkün olduğunca pratik ve kolay kullanımlı olacak şekilde vites koluna yerleştirilmektedir. Böylelikle aracı kullanırken tuşu kolayca kullanmanız sağlanmaktadır. 


Shift Lock Release Nasıl Kullanılır?

Bu mekanizmayı çalıştırmak için yapmanız gereken şey Shift Lock Release tuşu üzerine basmak olacaktır. Düğmeye bastığınız anda kilit serbest kalarak vitesi istediğiniz seçeneğe almanız mümkün olacaktır. Vitesi istediğiniz konuma getirip düğmeye tekrar bastığınızda bu sefer seçiminiz tekrar kilitlenecektir. Bu mekanizma ile vites değiştirme, nötr, park ve geri gibi seçenekler arasında geçiş yapılabilir.


Bu tuşun kullanılmasına örnek vermek gerekirse: vites konumu P’ye alındığı zaman vites siz değiştirene kadar bu konumda sabitlenir. Eğer vites kilidini değiştirmezseniz vitesin konumunu değiştirmeniz de mümkün olmamaktadır. İşte burada devreye giren Shift Lock Release vites kilidini serbest bırakmanızı sağlayacaktır. 


Shift lock release nasıl kullanılır?


Shift Lock Release Neden Kullanılır?

İlk bakışta bu mekanizma gereksiz görünebilir. Manuel şanzımanla çalışan araçlarda tüm kontrol sürücüde bulundan shift lock release kullanımı ihtiyacı yoktur. Otomatik vitesli araçlarda manuel araçlardaki gibi vitesi boşa alma seçeneği yoktur. Araç R, D ya da P konumunda olabilir. Bu nedenle otomatik şanzımanla çalışan araçlarda vites kilidini açıp kapatmak güvenlik açısından çok önemlidir. Eğer bu tuş olmazsa aracınızda sorun yaşadığınızda aracınızı yol kenarına çekmeniz bile mümkün olmamaktadır.Bu mekanizma özellikle aracınız çalışmadığında ya da akünüz bittiğinde aracı hareket ettirebilmenizi sağlayan bir sistemdir. Aracınız bu sorunları yaşadığında aracınızı bir kenara çekmek ve çekici çağırmak için aracınızın şanzımanınızı boşa almak gerekecektir. Bu hallerde Shift Lock Tuşu ile aracın kavramasını boşa alabilirsiniz.  
Vites üzerinde yer alan


İlgili İçerik: Otomatik vitesli araçlarda yapılmaması gerekenler

Yakıt Fiyatları 22 Temmuz 2024

Benzin litresi: 45.70 ₺

Dizel litresi: 45.66 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com