ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Yağ Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar? İşte Detaylar

Yağ Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar? İşte Detaylar

Son Güncelleme:

Motorlar, hareketi sağlamak için yakıt ve yağa ihtiyaç duyar. Ancak, bu yakıt ve yağların içinde kirlilikler ve kalıntılar bulunabilir. Bu kirleticilerin motorun performansını düşürmesini önlemek için yağ filtresi kullanılır. Bugün makalemizde yağ filtresi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.


Yağ Filtresinin Görevi Nedir?

Yağ filtresinin ana görevi, motorun yağlama sistemine zarar veren kirlilikleri tutmak ve filtrelemektir. Bu sayede motorun içine daha temiz ve kaliteli yağ akmasını sağlar.
Yağ filtresi nasıl değiştirilir?


Yağ Filtresi Nasıl Çalışır?

Yağ filtresi, genellikle metal veya kağıt katmanlarını bir arada tutan bir kılıf içinde yer alır. Yağ, motordan geçerken filtreleme malzemesi kirlilikleri tutar ve temiz yağın motorun içine akmasını sağlar. Bu sayede, motorun içindeki parçaların aşınması azalır ve performans artar.


Yağ Filtresi Neden Önemlidir?

Kirli ve kalitesiz yağ, motorun performansını düşürür ve aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle, yağ filtresinin periyodik olarak değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekir.


Yağ Filtresi Hangi Araçlarda Kullanılır?

Yağ filtresi, neredeyse tüm motorlu araçlarda kullanılır. Otomobiller, motosikletler, kamyonlar, traktörler, gemiler ve hatta uçaklar bile yağ filtresine sahiptir. Bu filtreler, her aracın motor tipine ve boyutuna göre özelleştirilir.


Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Yağ filtresinin periyodik olarak değiştirilmesi önemlidir. Değiştirme işlemi, genellikle aracın altında bulunan filtre kapağı açılarak gerçekleştirilir. Eski filtre çıkarılır ve yerine yeni bir filtre takılır. Araç bakımının önemli bir parçasıdır.
 
> İlk adım olarak, aracın altına girin ve yağ filtresinin nerede olduğunu bulun. Genellikle motor bloğunun alt kısmında, yağ drenaj tapasının yakınında bulunur.
 
> Yağ filtresinin çıkarılması için uygun bir anahtar kullanın. Anahtarı saat yönünde döndürerek filtre çıkarın.
 
> Eski yağ filtresinin yerine yeni bir filtre takın. Yeni filtre üzerindeki contayı yağlayarak, sıkıca oturtun.
 
> Yağ filtresinin takılı olduğundan emin olun ve filtrenin sızdırmamasını sağlamak için sıkıca bağlayın. Yağ filtresi beraber motor yağını da değiştirmek en doğrusu olacaktır. 


Yağ Filtresi Seçimi

Doğru yağ filtresi seçimi, aracınızın performansı ve uzun ömrü için önemlidir. Doğru yağ filtresi seçmek için, aracın kullanım kılavuzunu veya aracın üreticisi tarafından belirtilen filtre numarasını kullanın.


Yağ Filtresi Değişim Sıklığı

Yağ filtresi değişim sıklığı, aracın kullanım koşullarına bağlıdır. Genel olarak, yağ filtresi her 10.000 - 15.000 km aralığında değiştirilmelidir. Bu değişim yukarıda da bahsettiğimiz gibi motor yağıyla beraber,paralel, olmalıdır. 
Yağ filtresi nedir ne işe yarar?
Sonuç olarak, yağ filtresi aracın motorunda biriken kir, partikül ve diğer kalıntıların temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli olarak filtre değiştirilmediği takdirde, motorun performansı azalabilir ve daha ciddi arızalara neden olabilir. Bu nedenle, aracın yağ filtresinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi önemlidir.


Yakıt Fiyatları 14 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.32 ₺

Dizel litresi: 42.88 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com