ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Yarı otomatik vites nedir? Tam otomatik ile farklılıkları nelerdir?

Yarı otomatik vites nedir? Tam otomatik ile farklılıkları nelerdir?

Son Güncelleme:

Eskiden lüks ve bir o kadar da ulaşılmaz olarak görülen otomatik şanzımanlı araçlar, günümüzde içinden çıkılmaz bir hal alan yoğun trafik ve yorucu seyahatlerde sağladığı konfor ile vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi.. Gelişen teknoloji ve hızla artan üretimiyle daha ulaşılabilir bir seviyeye gelen otomatik şanzımanlı araçlar, hemen hemen her firmanın üretimine başlamasıyla çokça yaygınlaşmış ve neredeyse düz şanzımanlı araçlar kadar talep alır hale gelmiştir. En iyi otomatik şanzımanlı arabaları listelemeden önce Otomatik Şanzıman Nedir? ve Otomatik Şanzıman Türleri ile ilgili biraz bilgi edinelim.


Otomatik Şanzıman Nedir?

Tam otomatik şanzıman nedir?
Otomatik şanzıman, vites yükseltme veya vites düşürme işlemlerinin sürücünün müdahalesi olmadan gerçekleştiği sistemlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere geçişlerin otomatik olarak gerçekleştiği sistemde manuel şanzımandan farklı olarak debriyaj bulunmaz. Hıza bağlı olarak kademeli geçişlerin sağlandığı sistem, manuel şanzımana oranla yüksek konfor sağlar. Ancak sıkça sorun çıkarmasıyla bilinen otomatik şanzımanlı araçlar, bu yönleriyle alıcılarını bir hayli düşündürüyor.


Otomatik Şanzıman Türleri

> Tam Otomatik Şanzımanlar
» Tam Otomatik Şanzımanlar
» CVT Şanzımanlar
> Yarı Otomatik Şanzımanlar
» Tek Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar
» Çift Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar
 


Tam Otomatik Şanzımanlar

Tam otomatik şanzımanlar çift kavrama prensibiyle çalışmaktadır. İlk kavrama tork konventörü ile vitesi değiştirmeye hazırlar, ikinci kavrama noktası da sonraki vitesi hazırlar. Bu sayede vites geçişleri olabildiğince az ve pürüssüz şekilde hissedilir. Tam otomatik şanzımanlar diğer şanzımanlara göre daha sağlam ve uzun ömürlüdür ancak yakıt tüketimi de diğerlerine göre daha fazladır Ayrıca çift kavramalı sistemiyle yarı otomatik şanzımanlara göre oldukça konforlu bir deneyim sağlar.


Tam Otomatik araçlar ve Kullandıkları Şanzımanlar;

» Fiat- AT6
» BMW- ZF
» Mercedes- G-Tronic
» Audi- Aisin
» Volkswagen- Aisin


CVT Şanzımanlar

CVT şanzımanlar sürekli değişken otomatik şanzıman olarak da bilinirler. Kademesiz bir yapıya sahip olmaları seri ve pürüzsüz vites geçişlerini sağlar. Ayrıca CVT şanzıman sadece arabalarda değil scooterlarda da kullanılmaktadır. Sağlamlık, arıza çıkarma durumu ve yakıt kullanımı olarak diğer şanzımanlara oranla daha iyidir. Japon firmaların sıkça tercih etmesinden dolayı Japon şanzımanı olarak da ifade edilir.
Yarı otomatik şanzıman nedir?


CVT Şanzıman Kullanan Araçlar;

» Honda CVT
» Nissan X-Tronic
» Toyota: e-CVT
» Subaru Lineartronic CVT
» Mercedes Autotronic


Yarı Otomatik Şanzımanlar

Tek Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar

Tek kavramalı yarı otomatik şanzımanlar, çift kavramalı şanzımanlara ve tam otomatik şanzımanlara göre daha az sürüş konforu sunar. Vites geçişleri daha fazla hissedilir. Manuel şanzımanlarla benzer yönlere sahip olmalarından dolayı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarak da ifade edilirler. Yakıt kullanımı iyi seviyededir ve manuel şanzımanlara yakın bir yakıt kullanımı söz konusudur.
Tam otomatik ile yarı otomatik arasındaki farklılıklar
Tek Kavramalı Yarı Otomatik Şanzıman Kullanan Araçlar;
» Opel Easytronic
» Honda i-Shift
» Fiat Dualogic
» Peugeot ETG5
Volkswagen Shiftmatic
 


Çift Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar

Çift kavramaya sahiptirler. Çalışma prensibi tek kavramalıdan farklıdır. Sürüş esnasında bir alt veya bir üst vites hazırda bekletilir ve gerekli uyarı gelince vites geçişi sağlanır. Çift kavramalı yarı otomatik şanzımanlarda tam otomatik şanzımanlara göre konfor daha azdır vites geçişleri daha çok hissedilir. Tek kavramalı şanzımanlara göre ise konfor daha fazladır ve vites geçişleri daha az hissedilir. Yakıt tüketimi diğer şanzımanlara oranla daha azdır ancak bakım ve onarım giderleri oldukça yüksektir.
Yarı otomatik vs tam otomatik


Çift Kavramalı Yarı Otomatik Şanzıman Kullanan Araçlar;

» Audi-Volkswagen-Seat-Skoda DSG Şanzıman
» Mercedes-Benz Sequentronic
» Ford Volvo Powershift
» Fiat DCT
» Hyundai DCT
» Dacia Easy-R
» Honda DCT
En iyi tam otomatik veya yarı otomatik şanzıman hangisidir? Sorusuna cevap arayacak olursak; Tam otomatik şanzımanlar yüksek konfor imkanı sunmalarına karşın yüksek yakıt tüketimine sahiptir. Tek kavramalı yarı otomatik şanzımanlar ise düşük konfor imkanıyla düşük yakıt tüketimine sahiptir. Çift kavrama yarı otomatik şanzımanlar ile CVT şanzımanlar her iki konuda da diğer şanzımanlara oranla daha iyi performans vermektedir. Ancak genel performans ve sağladığı konfor imkanına bakıldığı zaman Japon şanzımanı yani CVT şanzıman kazananımız oluyor.


En İyi Otomatik Şanzımanlı Arabalar

1- Honda Civic CVT
 
2- Toyota Corolla CVT
 
3- Mitsubishi Outlander CVT
 
4- Nissan X-Trail CVT
 
5- Nissan Micra  CVT


Yakıt Fiyatları 14 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.32 ₺

Dizel litresi: 42.88 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com