ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Araçlarda Motor Yağı Neden Azalır? Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Motor Yağı Neden Azalır? Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme:

Aracın daha iyi çalışmasını ve parçalarının aşınmasının önlemeyi sağlayan motor yağı zaman içerisinde azalabilir. Motor yağının azalmasına yol açan faktörlerden birisi de motorun yağ yakması durumudur. Peki, motor neden yağ yakar ve bu durum nasıl çözümlenir?


Motor Yağı Neden Azalır? Araç Neden Yağ Yakar?

Motorun yağ yakmasına pek çok sebep yol açabilir. Bu sebeplere örnekler vermemiz gerekirse: 
Motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır
» Motoru uzun süre yüksek devirde çalıştırdığınızda, segman performansı bu durumdan etkilendiğinden motor yağ sızdırabilmektedir. 
» Motor pistonu segmanları zamanla gevşediğinden motor yağı bu pistonların yukarısına çıkabilir. Bu sık karşılaşılan motor yağ yakma sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. 
» Aracın yaşı ve kaç km kullanıldığı da yağ yakma sürecine doğrudan etki eder. Örneğin, 20 yaş üstü ve 500.000 km’yi geçen araçlarda motorun yağ yakmasıyla sık karşılaşılmaktadır. 


Motorun Yağ Yaktığını Nasıl Anlarız?

Eğer motorunuzun yağ yaktığından şüpheleniyorsanız; aşağıdaki yağ yakma belirtilerinin aracınızda mevcut olup olmadığını değerlendirmeniz gerekecektir: 


1.Motor Üflemesi

Motor kapağınızı açın. Eğer motor kapağını açtığınızda motor hava üflüyorsa bu durumda yağ yakma durumu mevcut olabilir. Bu durum araç sıcakken gözlemlendiğinden aracınızı kullandıktan sonra bu yöntemi denemelisiniz. 
Araçlarda motor yağ seviyesi neden düşer


2.Yağ Çubuğu Testi

Motorunuzun yağ seviyesi de motor yağ yakıyor mu sorusuna yanıt bulmanızı sağlayacaktır. Aracınızın kontağı kapalıyken yağ çubuğu ile aracınızın yağ seviyesini ölçün. Yağ çubuğunda yağın ne seviyede olması gerektiğini gösteren bir işaret vardır. Eğer bu işaretin altında bir yağ mevcutsa bu durumda motorun yağ yakıyor olması olasıdır. 


3.Mavi Duman

Motorun yağ yaktığını gösteren en önemli işaretlerden birisi de egzozdan çıkan dumana bakmanız olacaktır. Eğer duman mavi ise bu aracınızın yağ yaktığını gösterirken; griyse bu durumda aracınızın yağ yakmaya başlaması muhtemel demektir. 


Motorun Yağ Yakmasını Önleme Yöntemleri 

Aracın yağ yakması ilk başta araçta çok büyük negatif etkilere yol açmasa da, zamanla motorun zarar görmesine yol açabilir. Bu nedenle eğer aracınız yağ yakıyorsa bunun bir an önce keşfedilerek motor yağ yakması tamirinin yapılması çok önemlidir. Eğer aracınız yağ yakıyorsa ya da aracınızın yağ yakma ihtimalinin önüne geçmek istiyorsanız; aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz: 
» Aracınızı düzenli bakıma götürün. Yağ yakma genelde kullanılan yağdan değil; motor aksamlarından kaynaklandığından temel sebebin keşfedilerek gerekli onarımın yapılması çok önemlidir. 
» Aracınızı yüksek devirlerde uzun süre kullanmak motor yağının azalmasına davetiye çıkardığından aracınızı yüksek devirde çok uzun sürelerle kullanmayın. 
» Motor yağını aracınızın kılavuzunda belirtilen periyotlarla kontrol ettirin. İki kontrol dönemi arası araçtaki yağ ölçülecek ve aracın durumuyla ilgili olarak gerekli güncel bilgilere ulaşabileceksiniz. 
Sizinle paylaştığımız bu tavsiyelere uyarak hem motorunuzu koruyabilir hem de olası motor yağı yakma durumlarını önceden keşfederek motor yağı azalması durumunun en kısa sürede önüne geçebilirsiniz. 
Araçların yağ yakma nedenleri ve çözümleri


İlgili İçerik: DSG Şanzıman ile CVT Şanzıman Karşılaştırması

Yakıt Fiyatları 02 Mart 2024

Benzin litresi: 41.15 ₺

Dizel litresi: 41.41 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com