ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Baskı balata, fren balatası, campana nedir? Ne işe yarar, ne zaman değişir? İşte Detaylar

Baskı balata, fren balatası, campana nedir? Ne işe yarar, ne zaman değişir? İşte Detaylar

Son Güncelleme:

Baskı balata, debriyaja basıldıktan hemen sonra motorun ürettiği, daha doğrusu volan üzerinde oluşan gücü şanzımana aktarmakla görevlidir. Kolay vites geçişi yapılmasına ve aracın boşta çalıştırılmasına da yarayan baskı balata, dikkatli kullanılmazsa çabucak zarar görebilir. Dikkatli ve doğru kullanımda performansta hiçbir eksiklik görülmezken, dikkatsiz ve yanlış kullanımda gözle görülür derecede performans düşüşü yaşanmaktadır. Çünkü baskı balata, hasar gördükten sonra motordan gelen gücü yeteri kadar iletmeyi başaramayacak duruma gelmektedir. Baskı balata değişimi otomobilin markasına ve sürücüye göre değişiklik gösterebilmektedir. 


Fren Balatası Nedir? Ne Zaman Değişir?

Bilindiği gibi araçlarda yer alan en önemli sistemlerden birisi frenleme sistemidir. Frenleme sisteminin en önemli elemanı olan fren balatası, fren disklerine sürtünerek otomobilin yavaşlamasını sağlamaktadır. Her frenlemede sürtünme nedeniyle ısı üreten, ani frenlemelerde ise ürettiği ısı miktarı artan fren balataları, hem sürtünmenin hem de aşırı ısınmanın vermiş olduğu zarar nedeniyle aşınabilmektedir. Fren balatasının değişim süresi, sürücünün sürüş tarzına göre değişiklik gösterebilse de, ömürlerinin ortalama 50 bin kilometre olduğu varsayılmaktadır.
Fren balatası nedir? Baskı balata ne zaman biter?


Kampana Nedir? Ne Zaman Değişir?

Günümüzde frenleme sistemlerinde çoğunlukla disk tercih ediliyor olsa da, yine de düşük segmentli birçok araçta, özellikle arka frenlerde kampana kullanımı oldukça yaygındır. Kampana, fren yapılınca sıkışarak lastiklerin dönüş hızını azaltmakta ve bu sayede aracın yavaşlamasını sağlamaktadır. Kampanalar, yapıları nedeniyle çok ısınmaktadır ve bu, çeşitli konularda sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kampana, su ile temas halinde paslanabilmekte ve çalışma performansı azalabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanması tamamen engellenemediğinden, aracınızın bakımını ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kampana değişimi, yaklaşık olarak 100 bin ile 120 bin kilometre arasında yapılmalıdır.


İlgili İçerik: DSG vs. CVT Şanzıman

Yakıt Fiyatları 25 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com