Baskı balata, fren balatası, campana nedir? Ne işe yarar, ne zaman değişir? İşte Detaylar

Son Güncelleme:

Baskı balata, debriyaja basıldıktan hemen sonra motorun ürettiği, daha doğrusu volan üzerinde oluşan gücü şanzımana aktarmakla görevlidir. Kolay vites geçişi yapılmasına ve aracın boşta çalıştırılmasına da yarayan baskı balata, dikkatli kullanılmazsa çabucak zarar görebilir. Dikkatli ve doğru kullanımda performansta hiçbir eksiklik görülmezken, dikkatsiz ve yanlış kullanımda gözle görülür derecede performans düşüşü yaşanmaktadır. Çünkü baskı balata, hasar gördükten sonra motordan gelen gücü yeteri kadar iletmeyi başaramayacak duruma gelmektedir. Baskı balata değişimi otomobilin markasına ve sürücüye göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Fren Balatası Nedir? Ne Zaman Değişir?

Bilindiği gibi araçlarda yer alan en önemli sistemlerden birisi frenleme sistemidir. Frenleme sisteminin en önemli elemanı olan fren balatası, fren disklerine sürtünerek otomobilin yavaşlamasını sağlamaktadır. Her frenlemede sürtünme nedeniyle ısı üreten, ani frenlemelerde ise ürettiği ısı miktarı artan fren balataları, hem sürtünmenin hem de aşırı ısınmanın vermiş olduğu zarar nedeniyle aşınabilmektedir. Fren balatasının değişim süresi, sürücünün sürüş tarzına göre değişiklik gösterebilse de, ömürlerinin ortalama 50 bin kilometre olduğu varsayılmaktadır.
Fren balatası nedir? Baskı balata ne zaman biter?

Kampana Nedir? Ne Zaman Değişir?

Günümüzde frenleme sistemlerinde çoğunlukla disk tercih ediliyor olsa da, yine de düşük segmentli birçok araçta, özellikle arka frenlerde kampana kullanımı oldukça yaygındır. Kampana, fren yapılınca sıkışarak lastiklerin dönüş hızını azaltmakta ve bu sayede aracın yavaşlamasını sağlamaktadır. Kampanalar, yapıları nedeniyle çok ısınmaktadır ve bu, çeşitli konularda sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kampana, su ile temas halinde paslanabilmekte ve çalışma performansı azalabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanması tamamen engellenemediğinden, aracınızın bakımını ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kampana değişimi, yaklaşık olarak 100 bin ile 120 bin kilometre arasında yapılmalıdır.

İlgili İçerik: DSG vs. CVT Şanzıman

Yakıt Fiyatları 20 Eylül 2021

Benzin litresi: 7.84 ₺

Dizel litresi: 7.38 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo Aston Martin Audi
BMW Chevrolet Citroen
Dacia DS Fiat
Ford Honda Hyundai
Isuzu Jaguar Jeep
Kia Lada Lamborghini
Land Rover Lexus Mazda
Mercedes Mini Mitsubishi
Nissan Opel Peugeot
Porsche Renault Seat
Skoda Smart Ssangyong
Subaru Suzuki Toyota
Volkswagen Volvo

Son Karşılaştırmalar

Son Haberler

Araba Karşılaştırma

ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıfır Araba Fiyatları

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2021 arabavs.com. │Araba KarşılaştırmaBize Ulaşın