ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Dünya Otomobil Devleri Hangi Alt Markaları Üretiyor?

Dünya Otomobil Devleri Hangi Alt Markaları Üretiyor?

Son Güncelleme:

Dünyada herkes tarafından bilinen popüler pek çok araba markası vardır. Genel kanının aksine bir firma sadece tek bir araç markası üretmemektedir. Firmalar ekonomik kaygılar ve seri üretime kolay bir şekilde geçebilmek amacıyla daha büyük şirketlerin parçası olma yoluna gitmiştir. Bu araba markalarının ait olduğu araba üretici firmalar ve bu firmalarla ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. 


1. Daimler AG

Daimler AG'nin ürettiği marka ve modeller
Alman araba endüstrisinin önde gelen şirketlerinden olan Daimler AG, Almanya'nın en önemli 30 şirketinin yer aldığı DAX borsasına kayıtlı bir firmadır. Şirket zaman içerisinde rakip şirketleri bünyesine katarak oldukça hızlı bir yükselişe geçmiştir. Almanya'da Mercedes-Benz motorlu araç serisini üreten en önemli otomotiv sanayisine sahip olan firmadır. Yan markaları arasında Mercedes-AMG ve Mercedes-Benz markaları yer almaktadır.


2. Volkswagen AG

Alman araba üretici grubu olan Volkswagen grubu motosikletten yolcu ve ticari araçlara kadar pek çok farklı aracın tasarımı, üretimi ve dağıtımı işlemlerini gerçekleştirmektedir. 2019 yılında 11 milyona yakın araç satışı yapan otomobil üretici firma dünyanın en büyük araba üreten firması unvanını kazanmıştır. En büyük 500 dünya şirketinin yayınlandığı listede 7. sırada yer almıştır. Volkswagen AG’nin yan markaları arasında Porsche, Audi, Lamborghini, Bentley, Scania gibi markalar vardır. 
Volkswagen AG'nin ürettiği araçlar


3. Ford

6 kıtada 200 pazarda araç üreterek dağıtımını gerçekleştiren Ford, 1903 tarihinde Henry Ford tarafından kurulmuştur. Ford şirketi bir dönem Ferrari'yi satın almış ve daha sonra Enzo Ferrari'nin Ford'un yarış takımını yönetmesine razı olmaması ile bu anlaşma bozulmuştur. Mustang modeli dünyada büyük ilgi uyandırmıştır. Oldukça popüler bir şirket olan Ford’un yan markası Lincoln’dür. 


4. Renault 

Fransa’ya ait bir marka olan Renault traktör, otomobil, tren, bisiklet, uçak, otobüs ve motosiklet gibi pek çok farklı çeşitte araç imal etmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada en çok tercih edilen araç markalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dacia ve AvtoVAZ markanın yan markaları olarak karşımıza çıkan modellerdir. 


5. FCA

FCA'nın ürettiği araçlar
Fiat Chrysler Automobiles isminin kısaltmasıdır. Dünyanın yedinci büyük otomobil üreticisi olan firma İtalyan-Amerikan otomobil şirketidir. Hem İtalyan Borsası hem de Newyork Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bir firmadır. Yan markaları arasında Alfa Romeo, Chrysler, Fiat, Lancia, Jeep, Dodge ve Ferrari gibi pek çok farklı otomobil markası yer almaktadır. 


6. Hyundai

Güney Kore otomobil üreticisi olan Hyundai 1947 yılında kurulmuş ve geçmişi tamir atölyesine dayanan bir markadır. Otomobil, lojistik, sigortacılık gibi pek çok farklı sektörde hizmet veren firmadır. Dünyadaki en büyük beşinci büyük araba üreticisidir. Yan markası Kia’dır. 


7. Toyota

Japon markası Toyota yan marka olarak Lexus, Subaru ve Daihatsu gibi markalara ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük araba şirketlerinden birisi olan Toyota 85 yıla yakın süredir hizmet veren bir Japon araç markasıdır. Dünyanın ilk seri üretimi yapılan hibrit arabası Prius'u ve ilk hidrojen ile çalışan FCHV'yi piyasaya sürerek büyük ilgi kazanmıştır. Toyota 140’ı aşkın ülkede hizmet veren bir şirkettir.


8. BMW

Alman otomobil şirketi 100 yılı aşkın bir tarihe sahip olan köklü bir markadır. Bisiklet, otomobil, motor ve motosiklet üretimi konusunda hizmet vermektedir. İlk zamanlarda otomobil üreten şirket daha sonra otomobil imalatına başlamıştır. Gerçek sürüş keyfi sloganı ile piyasaya sunulan otomobil markası yüksek Alman teknolojisi sunmaktadır. Bu araba firması aynı zamanda Rolls-Royce ve Mini Cooper markalarını yan marka olarak üretmektedir. 
Rolls Royce markası BMW grubu üretmektedir.


İlgili İçerik: Hangi Araç Markası Hangi Ülkeye Ait?

Yakıt Fiyatları 22 Temmuz 2024

Benzin litresi: 45.70 ₺

Dizel litresi: 45.66 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com