ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Hangi Araç Markası Hangi Ülkeye Ait?

Hangi Araç Markası Hangi Ülkeye Ait?

Son Güncelleme:

Sıfır yada ikinci el araç almak isteyenler markaların tarihçeleri ve hangi ülkeye ait olduklarını öğrenmek isterler. İşte otomobile düşkün kişiler için merak konusu olan hangi otomobil hangi ülkenin sorusunun detaylarını haberimizde bulabilirsiniz. 
 


Hangi Araba Markası Hangi Ülkenin?

Dünya çapında her geçen gün bir önceki yıla kıyasla milyonlarca araç üretiliyor. Markaların hangi ülkede üretildiklerine, kaç yılında faaliyete başladıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Hangi araç hangi ülkede üretiliyor


JAPON ARAÇ MARKALARI

Kendilerine özgü tasarımları ve sağlam araç üretmeleriyle tanınan ülkenin markaları aşağıdaki gibidir. 
 
Toyota: 1937 yılından beri üretim yapan marka, Japonya’nın ve dünyanın en başarılı otomobil modellerinden bazılarını üretiyor. Dünyanın en çok satan araba modeli Corolla ve dünyanın en sevilen pickup’larından Hilux, Toyota tarafından üretiliyor.
 
Honda: Türkiye'de fabrikası bulunan ve Civic modeliyle çok satan araç markası 1946 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.
 
Nissan: Renault Nissan ortaklığıyla son yıllarda büyüyen Japon üretici 1933 yılında kurulmuştur. Nissan markası dünyanın en büyük araç üreticileri arasında yer almaktadır.
 
Lexus: Toyota’nın alt markası olan, teknoloji ve konfor odaklı olan bir marka haline gelmiştir. 
 
Subaru: 1953 yılında kurulmuştur.
 
Mazda: 1920 yılından bu yana üretim yapan ve güçlü motorlar sunan araç markası. 
 
Suzuki: Dayanıklılık ve sağlamlık konusunda ilk sıralarda olan, yapılan araştırmalarda da en az arıza çıkaran araç markası olarak listede ilk sıralardadır. 


GÜNEY KORE'YE AİT ARAÇ MARKALARI

Hyundai: Avrupa ve Kuzey Amerika'da araçlara sunduğu garanti politikasıyla çok satan araç markası. Türkiye'de de çok satılan araçlar arasında yer alıyor.
 
Kia: Dayanıklılık ve en az arıza çıkaran araçlar arasında Suzuki markasıyla rekabet eden araç markası. Özellikle SUV tipinde araçlar üretmektedir.
 
Ssangyong: 1954 yılında faaliyete başlayan şirket bir dönem batmanın eşiğine kadar gelsede 2011 yılında tekrardan toparlanmış ve yeni araçlar üretmeye devam etmektedir.
 
Amerika'da üretilen markalar


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNE AİT ARAÇ MARKALARI

Jeep: Askeri amaçla üretilen ve daha sonra markalaşıp bugünlere gelen firma. 
 
Chrysler: 1925’te kurulan, 2014 tarihinde ise İtalyan otomotiv devi Fiat ile birleşip FIAT Chrysler Grubu’nu kuran otomobil markası. 
 
Ford: Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan pick-up, SUV, MPV, sedan ve hatchback kasa tiplerini üreten otomobil markası.
 
Buick: 1899 yılından bu yana faaliyet gösteren günümüzde General Motors bünyesinde üretilen marka. Sedan ve MPV araçlarıyla tanınmaktadır.
 
Cadillac: General Motors'a ait olan başka bir marka.
 
Chevrolet: General Motors'un en büyük markalarından biri olan Chevrolet Türkiye piyasasından çekilse de ürettiği kasa tipleri arasında sedan, hatchback ve MPV bulunuyor.
 
Tesla: Elon Musk ile tanınır hale gelen ve Türkiye’ye de fabrika açacağı söylenen Tesla, 2003 yılından beri aktif olarak faaliyette.
 


İTALYAN ARAÇ MARKALARI

Fiat: 1899'dan bu yana faaliyette olan şirket Chrysler Grubu ile birleşip FCA ismini aldı.
 
Maserati: Yine Fiat Chrysler Grubu'nun üyesi olan marka 1914 yılından beri faaliyette.
 
Abarth: Fiat'ın ürettiği araçları özelleştiren Abarth markası, 1949 yılından bu yana FIAT 500 gibi araçları kendine özgü çeşitleri ile tasarlayarak satışa sunuyor.
 
Alfa Romeo: 1910'dan bu yana faaliyet gösteren ve FCA üyesi olan marka, sportif tasarımlı araçları ile kullanıcı portföyünü belirliyor.
 
Lancia: Fiat Chrysler Grubu'nun başka bir üyesi olan marka, 1906 yılından beri araç üretmektedir. 
 
Ferrari: Lüks ve hızlı araç üretimi yapan İtalyan markası.
 
Alman araç markaları neler?


ALMAN OTOMOTİV DEVLERİ

2. Dünya Savaşı sonrasında otomotiv sektörünün temelini atan ülke Almanya'dır. Konfor ve lüksü beraber sunan ülkeye ait otomobil markaları şöyle;
 
Mercedes-Benz: Daimler grubuna bağlı 1926 yılında Karl Benz ve Goolieb Daimler’in şirketlerinin birleştirilmesi ile kurulmuştur. Merkezi Almanya’nın Stuttgart şehridir.
 
BMW: 1913 yılında kurulan fabrikanının Türkçe açılımı Bavyera Motor Fabrikası'dır.
 
Volkswagen: Volkswagen AG bünyesinde yer alan şirketin ismi, 'halkın otomobili' anlamına gelmektedir. 1937 yılında kurulmuştur.
 
Audi: Volkswagen AG bünyesinde yer alan bir diğer şirkettir. 1910 yılında kurulmuştur. Sedan ve SUV araçlarıyla popülerdir. 
 
Opel: Adam Opel tarafından kurulan daha sonra da Peugeot Citroen Grubu’na satılan Opel markası Almanya'nın büyük üreticileri arasında yer almaktadır.


FRANSIZ ARAÇ MARKALARI

Türkiye'de çok satan Renault, Puegeot ve Citroen markalarının üreticisi Fransızlardır.
 
Citroen: 1919 yılından bu yana üretim yapan Citroen markası, dünyanın en büyük markaları arasındadır. 
 
Renault: Türkiye'de çok satan araçlar arasında ilk sıradan düşmeyen, özellikle yakıt tüketimi konusunda çok verimli motorlar sunan Fransız markası.
 
Peugeot: PSA Grubu'nun Citroen ile beraber en büyük markası Peugeot 2010 yılından itibaren kendini geliştirerek her geçen gün pazar payını arttırmaktadır. 


İlgili İçerik: Araba Markalarının Anlamları

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com