ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Hibrit Araçların Bakımı Nasıl Yapılır? Periyodik Bakım Zamanları ve Fiyatları!

Hibrit Araçların Bakımı Nasıl Yapılır? Periyodik Bakım Zamanları ve Fiyatları!

Son Güncelleme:

Hibrit araçlar bir benzinli veya dizel motoru, elektrik piliyle çalışan ek bir motorla birleştirilmesidir. Bu kombinasyon, araç sahibinin daha düşük yakıt maliyetlerinden faydalanması ve aracın çevreye daha az etkisinin olması anlamına gelir. Alışkın olduğumuz benzinli veya dizel motorlu araçlara göre daha sessiz çalışma ve daha az yakıt kullanmını sunarlar.


Hibrit Araçların Özellikleri

Hibrit araçların özellikleri


Rejeneratif Frenleme

Rejeneratif frenleme, frenleme esnasında normalde kaybedilen enerjiyi yeniden pillere takviye eder. Bu takviyeyle tekrar aracın hızlanmasını sağlar. 
İlginizi Çekebilir: Hibrit vs. Yarı Hibrit vs. Şarj Edilebilir Hibrit


Start/Stop

Benzin ve dizel motorlu araçlarda da yaygın olarak bulunan özellik, hibrit araçlarda standarttır. Otomatik Start/Stop, araç durduğunda motoru kapatır ve gaza basıldığında yeniden çalıştırır. Bu, rölantide boşa harcanan enerjiyi azaltır.


Hibrit Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Hibrit araçlar, daha karmaşık motorlara ve bileşenlere sahiptir. Bu yüzden benzinli ve dizel araçlara kıyasla daha dikkatli ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. 


Lastik Bakımı

Hibrit araçların maliyetleri çok daha düşük olsa da, lastikleriniz doğru basınçta değilse hibritin yakıt verimliliğini düşürür ve performanstan ödün vermeye başlar. Bunun için araç üreticisinin size sunduğu hava basıncı ile kullanmalısınız.
Hibrit araç bakımı nasıl yapılır?


Aküleri

Bir hibrit aracınız varsa, araç aküsünün bakımı her zaman öncelikli olmalıdır. Hibrit araçlar pille çalışan elektriğe bağlıdır, bu nedenle pilin en iyi durumda olması hayati önem taşır. Soğuk hava koşulları pil şarjını etkileyebilir, bu nedenle sonbahar ve kış boyunca pile özellikle dikkat ettiğinizden emin olun. Hibrit aküler, sıcak olduklarında her zaman daha iyi performans gösterdikleri için soğuk havalarda yola çıkmadan önce aracınızın yeterince ısınmasını beklemeniz tavisye edilmektedir. 


Hibrit Araçlarda Motor Yağı

Hibrit motor kısmen benzin veya dizel ile çalıştırıldığından, motor yağı seviyesine dikkat etmeniz önemlidir. Bununla birlikte, motor hem elektrik hem de yakıtla çalıştığından, motor aşınmasının standart bir araca göre daha yavaş olması muhtemeldir.


Hibrit araçların periyodik bakımı ne zaman olur?

Hibrit araçlar içten yanmalı motora sahip araçlar gibi 15.000 kilometrede bir bakımı yapılmaktadır.


Hibrit araçların bakımı pahalı mı?

Hibrit araçların değişmesi gereken parçaları daha az bulunduğundan diğer fosil yakıt kullanan araçlarla karşılaştırıldığında daha az masraf çıkarmaktadırlar. Bazı modeller de debriyaj, alternatör ve marş motoru gibi bazı mekanik parçalar tamamen kaldırılmıştırak ön görülemeyen maliyetlerin çıkma riski de azaltılmıştır.
Hibrit araçların bakımı pahalı mı?


İlgili İçerik: Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Yakıt Fiyatları 24 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com