ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Turbo Arızası Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? Bilinmesi gerekenler

Turbo Arızası Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? Bilinmesi gerekenler

Son Güncelleme:

Günümüzdeki birçok araç, turbo beslemeli olarak üretilmektedir. Turbo, motorun performansının artırılmasını sağlamakta ve yakıt tüketimini de azaltarak aracın verimliliğini artırmaktadır. Asıl olarak turbo, motordaki yanmayı daha verimli hale getirmek için egzozdan alınan havayı kullanarak motora soğuk hava basmaktadır. Eğer turbo arızası yaşanırsa, tüm bu verimlilik tersine döner ve araçta performans kaybı yaşanmaya başlar.


Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo arızası nasıl anlaşılır?
Birçok sürücü, turbo arızası nasıl anlaşılır? sorusuna yanıt aramaktadır. Turbo arızası yaşandığında aracınız, tıpkı diğer birçok arıza yaşandığında olduğu gibi birkaç sinyal vermektedir. Eğer turbo arızası yaşıyorsanız aracınızda performans kaybı yaşamaya başlarsınız, bu da hem aracınızdan istediğiniz ve eski verimi alamamanıza sebep olur, hem de sürüş konforunuz azalır. Sonrasında ise yakıt tüketiminizde gözle görülür seviyede bir artış yaşamaya başlarsınız ve bu, çabucak fark edilebilir. Bunların yanında ise bazı durumlarda motordan ses gelebilir, turbo göstergesinden bu durum anlaşılabilir, egzoz dumanı değişkenlik gösterebilir ve arıza ışığınız yanabilir. Bunlardan en az birinin yaşanması, aracınızda turbo arızası yaşandığına bir işarettir.


Turbo Neden Arızalanır?

Daha önce turbo arızası yaşamış olan sürücüler önlem almak istemektedirler. Her ne kadar turbo, çalışma prensibi olarak oldukça basit bir yapıya sahip gibi görünse de, aslında oldukça hassasdır. Bu nedenle çalışma süresince yaşanacak olan bir eksiklik ya da aksaklık, turbonun zarar görmesine sebep olabilir. Turbo, yağ pompasının yağlaması ile çalışmaktadır ve bu yağlamanın durması, hızlıca turboda sorun yaşanmasına sebep olur. Ve bu, ilerleyen zamanlarda motora da zarar verebilmektedir. Genellikle bu durumu, aracının yağını zamanında değiştirmeyen sürücüler yaşamaktadır. Buna ek olarak turbonun soğutma sisteminde de bir arıza meydana gelebilir ve turbo çok ısındığından arızalanabilir.
Turbo arızasını engelleme yolları


Turbo Arızasını Engellemenin Yolları

Turbo arızasını önlemek için yapılması gerekenler basittir. Aracınızın periyodik bakımlarını hiç aksatmamalı, uzun yoldan geldikten hemen sonra araç biraz rölantide çalıştırılarak beklenmeli ve araç ilk çalıştırıldığında zorlanmamalıdır.


İlgili İçerik: Arıza lambaları ve anlamları

Yakıt Fiyatları 26 Mayıs 2024

Benzin litresi: 42.26 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com