Araçlar neden hararet yapar? Hararet nasıl düşürülür? Bilmeniz gerekenler!

Son Güncelleme:

Otomobil kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan birisi araba motoru harareti sorunudur. Aracın hararet yapmasına neden olan pek çok faktör vardır. Gelin birlikte aracınızı neden hararet yaptığı ve bu hararet sorunun nasıl çözümleneceği konularını ele alalım. 

Araç Harareti Neden Yükselir?

Aracın hararetinin yükselmesinin nedeni aracın motor ısısının normal seviyeyi aşması nedeniyle verimli çalışamamasından kaynaklanır. Aracın harareti yükseldiğinde müdahale edilmezse bu durum pek çok kötü sonuca yol açabilir.
Araçlar neden hararet yapar, harareti tetikleyen faktörler
Aracınızın parçaları hasar görebilir, motordan dumanlar çıkabilir. Bu nedenle aracınız hararet yaparsa mutlaka aracınızı müsait bir konuma çekip müdahale etmeniz gerekir. Aracınızın hararet yaptığını araç kullanırken hissedebileceğiniz gibi hararet göstergesine bakarak da anlayabilirsiniz. 

Araba Hararet Göstergesi Nedir?

Araçta yer alan hararet göstergesi gösterge panelinde yer almaktadır. Kırmızı bir termometre olarak görülen araba hararet göstergesi normal aralık değeri 70 – 90 derece arasıdır. Arabanın hararet yaptığını bu derecenin 90 derecenin üzerine çıktığı zaman anlayabilirsiniz. Bu sıcaklık motorun değil; soğutma sıvısının sıcaklığı olup aracın motorunun gerektiği gibi soğutulamamasına neden olur. 

Araba Neden Hararet Yapar? Araç Hararet Nedenleri

Arabanız pek çok farklı nedenle hararet yapabilir. Bu nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:
Fan Arızası: Aracınızın soğutma fanı verimli bir şekilde çalışmazsa ya da hiç çalışmıyorsa bu durumda motor soğutulamayacaktır. 
Aracınızın Suyunun Azalması: Soğutma sıvısı antifiriz ve su karışımıdır. Bu karışım zamanla aşırı ısınma sonucu buharlaşma ya da sızıntı sonucu azalabilir. 
Devirdaim Pompasının Arızalanması: Soğutma işlemini gerçekleştiren en önemli ekipmanlardan birisi devirdaim pompasıdır. Bu pompa soğutma sıvısının düzenli bir şekilde dolaşmasını sağlar; bu nedenle bu pompadaki arıza arabada hararet oluşmasına yol açar.
Hararet neden yükselir nasıl düşürülür işte bilmeniz gereken tüm detaylar
Göstergenin Bozulması: Göstergenin ayarı bozulduğu için aracınız hararet yapmadığı halde aracınızın hararet yaptığını düşünebilirsiniz. 
Termostat Arızası: Termostat arızası kendisini motor ısınırken radyatörün soğuk kalmasıyla gösterir. Termostat çalışmadığında hararet oluşur. 
Motorun Zorlanması: Hatalı vites değiştirme ve motorun kapasitesinin zorlanması aracın hararetinin artmasına yol açar. 
Soğutma Hortumlarında Delik Oluşması: Soğutma sıvısının yer aldığı hortumlardaki delikler sistemin çalışma düzenini bozacaktır. 

Araç Hararet Yapınca Ne Yapmalı?

Genel olarak araç harareti durumunda neler yapmanız gerektiğini şu şekilde özetleyebiliriz:
Öncelikle arabanızı uygun bir yere çekerek araç radyatörüne bakmadan önce soğutma sıvısının soğumasını bekleyin. Aksi takdirde ısınan basınçlı su üzerinize sıçrayabilir.  

Yeterli kadar bekledikten sonra radyatördeki soğutma sıvısının seviyesini inceleyin. Eğer su seviyesi çok azalmışsa bu durumda radyatöre su ekleyin. 

Radyatördeki sıvı seviyesi normalse bu durumda sorun başka nedenlerden kaynaklanıyordur. Bu durumda aracınızı bir tamirciye ya da servise götürmenizi öneririz. 

Eğer aracınızı tamir ettirmezseniz aracınızın contası yanacağından motor kitlenecektir. Ciddi bir tamir masrafı karşılamak yerine araba harareti gözlemlediğinizde önceden önleminizi almanızı öneririz.

İlgili İçerik: Baskı balata nedir, ne işe yarar?

Yakıt Fiyatları 20 Eylül 2021

Benzin litresi: 7.84 ₺

Dizel litresi: 7.38 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo Aston Martin Audi
BMW Chevrolet Citroen
Dacia DS Fiat
Ford Honda Hyundai
Isuzu Jaguar Jeep
Kia Lada Lamborghini
Land Rover Lexus Mazda
Mercedes Mini Mitsubishi
Nissan Opel Peugeot
Porsche Renault Seat
Skoda Smart Ssangyong
Subaru Suzuki Toyota
Volkswagen Volvo

Son Karşılaştırmalar

Son Haberler

Araba Karşılaştırma

ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıfır Araba Fiyatları

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2021 arabavs.com. │Araba KarşılaştırmaBize Ulaşın