ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Araçlarda Süspansiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda Süspansiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Son Güncelleme:

Araçlarımızın süspansiyon sistemlerini genellikle önemsemeyiz. Fakat ağır metali yıllarca taşıyan amortisörler zamanla aşınmaya başlayacak, onarıma ihtiyaç duyacaktır. Peki yıpranmış süspansiyonları nasıl fark ederiz? İşte amartisörlerin yıprandığını gösteren işaretler!


Süspansiyon Arızası Nasıl Anlaşılır?

Süspansiyon: bir taşıtı tekerleklerine bağlayan ve ikisi arasındaki göreceli harekete izin veren lastik, lastik hava, yay, amortisör ve bağlantı sistemidir. Belirtileri belirlemek kolay olsa da, sorunun kaynağını bulmak zordur. Bu sorunların kaynağına ulaşmanızı sağlayacak maddeler.
Süspansiyonların arızalı olduğunu gösteren nedenler


Düz Yolda Sarsıntı

Düz, asfalt bir yolda araç sürüyor ancak arazideymiş gibi hissediyorsanız amortisörlerinizde bir sızıntı olduğu ortaya çıkabilir. Amortisörler, lastikleri yolda tutmak ve küçük tümsekleri sönümlenmek için tasarlanmıştır. Eğer tümseklerde aracınız çok sekme ve sarsıntı gerçekleştiriyorsa süspansiyonlarını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. 


Sağa Sola Çekme

Arabanız sola veya sağa çekiyorsa bunlar rot balans ayarsızlığı, ayarsız lastik basıncı ve süspansiyon sorunlarını içerebilir. Bir tarafa çeken araba için ilk etapta süspansiyon sistemi düşünülmez fakat aracın sağa sola çekmesi süspansiyon sisteminden de meydana gelir.
>> Araçlar Neden Sağa/Sola Çeker? <<


Sert Direksiyon

Süspansiyon arızası nasıl anlaşılır?
Aracınızı kullanırken sert bir direksiyon ile karşılaşmanız süspansiyon sisteminizde bir sorun olduğunu gösterebilir. Süspansiyon sorunları, direksiyonu çevirdiğinizde direksiyonun kayıyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Bu sorunlar, düşük direksiyon hidroliği gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak, aracınızı sorunları en kısa sürede tespit edip en yakın bir servise götürmenizi tavsiye ederiz.


İlgili İçerik: Süspansiyon Sisteminin Görevleri

Yakıt Fiyatları 22 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.41 ₺

Dizel litresi: 42.95 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com