ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Kış Aylarında Araç Kullanımı ve Güvenli Sürüş Önerileri!

Kış Aylarında Araç Kullanımı ve Güvenli Sürüş Önerileri!

Son Güncelleme:

Havalar soğuyup günler kısalmaya başladıkça araç kullanımımız artış gösteriyor. Bir noktadan başka bir noktaya gitmek için kullandığımız araçlarımızla güvende olmanıza yardımcı olmak için güvenli sürüş rehberini bir araya getirdik.


Görüş Mesafesi

Kışın araç kullanırken görüşünüzün yaz aylarındaki kadar net olmamasının birçok nedeni vardır. Örneğin, camlarınız buğulanması veya don, kar, sis ve yağmur nedeniyle görüş net olmayabilir. Yola çıkmadan önce aracınızın kliması aracılığıyla karı eriterek buz kazıyıcı ile camınızı temizleyin. Motorun biraz bile ısınması sürüşe başlamadan önce ön camınızın buğusunu açmanız için yeterli olacaktır. Kışın araç kullanımı yeterince zor olabilir; önünüzü net bir şekilde görebilmenizi sağlamak, karşılaşabileceğiniz potansiyel tehlikelerle başa çıkmak için önem taşır. 
Kış aylarında araç bakımı ve güvenli sürüş


Araçlarınızı Görünür Hale Getirin

Kışın yaklaşmasıyla beraber güneş daha erken batmaya ve hava daha erken kararmaya başlar. Bunun üzerinde bir de sert hava koşulları eklenince görünürlüğünüz düşmeye başlar. Arabanızı çevrenizdekiler için mümkün olduğunca görünür hale getirmeniz önemlidir. Aracınızın ampullerini düzenli olarak kontrol edin. Araç ışıklandırmalarınız yanıyorsa üzerinde kar, buz gibi etkenleri temizleyin. Işıklarınızın tam olarak görünmesi karşıdaki araçların sizi fark etmesi anlamına gelir.


Lastik Kontrolü

Kış aylarında lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir. Yasalara göre lastiklerinizin en az 1.6 mm diş derinliğine sahip olduğundan emin olmalısınız. Diş derinliğiniz bu seviyenin altında kalıyorsa polis tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. Kar ve buz üzerinde araçlarınız için kışlık lastik tercih etmelisiniz. 
>> Kış lastiği uygulaması 2023 <<
Daha fazla yol tutuşu elde etmek için lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol edin.
>> Araçlar için doğru lastik basıncı kaç olmalıdır? <<
Lastik diş kontrolü nasıl yapılır?


Akü Kontrolü

Soğuk havalarda motorun çalışabilmesi için arabanız aküden daha fazla güç isteyecektir. Bunun için sağlıklı bir akü kullandığınızdan emin olun ve arabanızın çalıştıktan sonrasında bir süre ısınmasını bekleyin.


Hava Durumu

Kış aylarında yola çıkmadan aracınızın yolculuğa hazır olduğundan emin olun. Antifriz, cam suyu, lastik basınçları vb. kontrolleri düzenli olarak yaptıktan sonrasında akıllı telefonunuzdan hava durumunu önceden kontrol etmek, havanın herhangi bir yolu kapatıp kapatmayacağını görmenize olanak tanır. 


İlgili İçerik: 4 Mevsim lastikler kışlık lastik yerine kullanılır mı?

Yakıt Fiyatları 14 Nisan 2024

Benzin litresi: 44.32 ₺

Dizel litresi: 42.88 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com