ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Lastiklerin Üzerindeki Harf ve Rakamlar Ne Anlama Gelir?

Lastiklerin Üzerindeki Harf ve Rakamlar Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme:

Tüm lastiklerin yanaklarında, lastiğin markasından boyutuna ve hatta üretildiği tarihe kadar her şeyi anlatan yazı ve rakamlar bulunur.. Peki lastiklerinizin üzerindeki harf ve rakamların ne anlama geldiklerini bilmek ister misiniz? Lastikler, araçlarımızın yollarda mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Asfalt ile aracın temasını sağlayan ve yol tutuşu sunan lastikleri tanımak bu yüzden çok önemlidir. Bu bilgiler gereksiz gibi gözüken fakat lastiklerin anlaşılmasını kolaylaştıran bilgilerdir. Peki herkesin bildiği bu bilgiler nelerdir?


Lastiklerin Üzerindeki Harf ve Rakamlar

Lastiklerinizde tanımanız ve anlamanız gereken ana bilgi ölçüleri değil, yük endeksi ve hız derecesidir. Temel bilgilerle başlayalım!
Lastikler üzerinde yazan harf ve rakamlar


Lastik Genişliği

225/40R18 92Y
Lastiğinizin yan duvarındaki ilk üç hane genişliği milimetre olarak gösterir. Örneğin, bu, lastiklerin ilk üç rakamı olan '225' lastiğin asfalta temas eden kısmı anlamına gelir. Milimetre olarak ölçülür.


Lastik Yanağı

225/ 40 R18 92Y
'40' olarak okunan değer lastiğin yüksekliğini, lastik genişliğinin yüzdesi olarak gösterir. Yani lastiğin yüksekliğinin lastik genişliğinin %40'ı olduğu anlamına gelir. Halk arasında lastik yanağı olarak okunur.


Lastik Jant Çapı

225/40R 18 92Y
En boy oranı rakamlarından sonra 'R' harfi ile işaretlenen lastikler radyal lastiklerdir. Bu, 90 derecelik bir açıyla yapılmış oldukları anlamına gelir. R'den sonra yer alan iki rakam (radyal lastikte), lastiğin takabileceği jant boyutunu gösterir. Sürücüye 18 inçlik bir janta sığacağını söyleyen rakam '18' olarak işaretlenmiştir.
Tekerler üzerindeki harfler ne anlama gelir


Yük Endeksi 

225/40R18 92 Y
92 sayısı lastiğinizin kilogram cinsinden maksimum taşıma kapasitesini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu örnekte 92 rakamı size lastiğin 1260 kg taşıyabileceğini söylüyor. Özellikle ağır vasıta arabanız, küçük kamyonetiniz veya 4×4'ünüz varsa, aracınıza doğru yük derecesini takmanız önemlidir.


Hız derecesi

225/40R18 92 Y
Y harfi sayı ve harf dizisindeki son dijital karakterdir, lastiklerinizin hız derecesini belirtir. Bu, doğru şekilde şişirilmiş ve yük altında olan bir lastiğin maksimum hızını bilmenizi sağlar. Genellikle lastiklerin hız derecenizin izin verdiği kadar hızlı süremeyecek olsanız da, aracınız için her zaman doğru hız dereceli lastiği takmanız önemlidir.


Lastiklerin Hız Endeksleri

Q: 160km/h
R: 170km/h
S: 180km/h
T: 190km/h
U: 200km/h
H: 210km/h
V: 240km/h
Z: 240km/h ve üzeri
W: 270km/h
Y: 300km/h
Diş Derinliği: Lastiğinizin yasal 1.6 mm sınırı bulunmaktadır. Bunu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.
lastiklerin ebatı nerede yazar


İlgili İçerik: Lastiklerin Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com