ArabaVS » Yararlı Bilgiler » Port Bagaj (Tavan Üstü Bagaj) Nedir? Nasıl Takılır, muayeneden geçer mi?

Port Bagaj (Tavan Üstü Bagaj) Nedir? Nasıl Takılır, muayeneden geçer mi?

Son Güncelleme:

Özellikle tatil ve seyahatlerde eşyaların bagaja sığamaması çok sık ortaya çıkan bir problemdir. Port bagajlar burada devreye girmekte ve size ekstra bagaj desteği sunmaktadır. Normal bagaj kapasitesini arttırmanızı sağlayan ekstra alan sistemi port bagaj olarak bilinmektedir. Port İngilizce bir deyim olup köprü, iskele gibi anlamlara gelmektedir. Araca ekstra bir sistemle bağlandığı için bu ek bagaj sistemine port bagaj denilmektedir.  


Port Bagaj Nasıl Takılır?

Port bagaj nedir nasıl kullanılır?
Port bagaj sistemini kurmak için ihtiyacınız olan şey ara atkılardır. Aracınızın tavan kısmında sabit tavan çıtaları yer alıyorsa, ara atkıları bu çıtalar üzerine monte edebilirsiniz. Ara atkıların monte edilmesinin ardından montaj aparatlarını kullanarak aracınızın üst kısmına port bagaj kurulumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda güvenli bir sürüş için aracınızın kenar çıtalarının ve ara atkılarının sağlam olduğundan emin olmalısınız.


Port Bagaj Muayeneden Geçer Mi?

Mevzuatımıza göre port bagajlar, tadilatlar içerisinde yer almakta olup kullanımı ile ilgili birtakım kısıtlamalar söz konusudur. Bu kısıtlamalara ve dikkat etmeniz gereken konulara değinmek gerekirse:
 
» Örneğin, monte ettiğiniz port bagajın mutlaka portatif yani takıp çıkarabilir nitelikte olması gerekir. Stabil port bagajlar tadilat mahiyetini kaybedeceğinden muayeneden geçmeyecektir. 
 
» Yine yükün de araç için izin verilen maksimum (azami) yük seviyesini aşmaması gerekir. Örneğin, C segmenti bir Mercedes arabanız varsa araç üstü bagajla taşıyabileceğiniz maksimum yük 75 kg olacaktır. 
Araç üstü bagaj nedir?
» Ayrıca araca eklenecek port bagaj modelleri bakımından da farklılık gösterebilir. Örneğin, römork şeklindeki port bagajlar araca takılmak istenirse bu durumda proje çizimi yapılmalı ve araca işletilmelidir. Bu işlem yapılmazsa araç muayeneden geçmeyecektir. 
 
» Son olarak port bagajın tavanın üzerinden taşmaması ve tavan boyutunu aşmaması gerekir. Bu nedenle aracınızın ebadına uygun bir araç üstü bagaj seçmenizde fayda vardır. 


Araba Üstü Bagaj Hız Sınırı Kaçtır?

Aracın üst kısmına eklenen araç üstü bagaj hız sınırı olmamasına rağmen, yetkililerin belirttiği üzere 130 km'yi aşan hızlar tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle hızınızı belirli bir seviyeden sonra sabit tutmanızda fayda vardır. Aksi takdirde özellikle virajlarda sürüş güvenliği ortadan kalkabilir.
Port bagaj muayeneden geçer mi?


İlgili İçerik: Araçlar neden hararet yapar?

Yakıt Fiyatları 16 Haziran 2024

Benzin litresi: 41.24 ₺

Dizel litresi: 41.67 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com