ArabaVS » Yeni Arabalar » Yeni Leon ne zaman gelecek? 2020 Seat Leon detayları ve fiyatı!

Yeni Leon ne zaman gelecek? 2020 Seat Leon detayları ve fiyatı!

Son Güncelleme:

Seat, yeni nesil Leon'u tanıttı. Marka yeni Leon için verimliliği üst düzeyde tutarken, yeni teknolojilere de önem gösteriyor. Yeni model aynı zamanda hibrit motor seçeneği de sunacak.
 
Geçtiğimiz ay içerisinde tanıtılan ve üzerine Koronavirüs pandemisiyle otomotiv sektörünün kapanmasına ragmen; Seat markası en kısa zamanda aracın Avrupa'da yollarda olacağını duyurdu. Yeni Seat Leon Türkiye'ye ne zaman geliyor?
 
Yeni Leon teknik özellikleri
 
Dördüncü nesil Leon C segmentinde hizmet etmeye devam edecek. Rakibi olan Yeni Golf 8 modeliyle kıyasıya yarışacak olan Leon dış gövde olarak yeni bir tasarım dili ortaya koyuyor.
 


Yeni Seat Leon'un Detayları

 
Sportif ve tasarımsal olarak bir güce sahip olan, keskin hatlarıyla birlikte önceki nesillerinden çok farklı olan aracın tasarımcısı Leon'un genetiğinde Ateca ve Ibıza modellerini taşıdığını açıkladı. Ön uç kısmında hafif bir ön profil ve sürücüye yakın bir şekilde konumlandırılmış ön cam ile tam bir kokpit havası verecek. Aracın yadan görünüm olarakta fazla karmaşıklık sunmuyor, eski modelle aynı şekilde stil çizgisine sahip olarak tanıtıldı. 
 
Yeni Leon motor özellikleri
 
En büyük değişikliği arka tarafta sunan aracın led çizgisi bagaj kapağını boydan boya kaplıyor. Arka camın üzerine inşa edilmiş spoiler ile de bir bütünlük sağlanıyor. Boyutsal olarak çok değişmeyen Yeni Leon'u eski nesil araçlarla karşılaştırdığımızda; 7 mm daha geniş ve 3 mm daha yer yakın. Aracın değişiklik sunan bir diğer kısmı şasisi. Dingil mesafesi uzayan araç arka tarafta ki alanı daha kullanışlı hale getirmiş. 
 
Yeni Leon tasarımsal olarak en büyük değişimi iç tarafta gerçekleşmiş. İç kısmındaki yenilikler Golf modelinin bilgi eğlence sisteminden esinlenerek dizayn edilmiş. Araç 10 inç genişliğinde bir dokunmatik ekrana sahip. Klima kontrollerini dijital ekrana taşıyan firma üç bölgeli klimayla beraber arkadaki yolcuları da düşünmüş. Arka tarafta oturanlar için Usb portu sunmayı da ihmal etmiyor. 
Yeni Leon'un iç tasarımı
Bilgi ve eğlence sistemine Sim kart desteğini entegre eden firma araçta navigasyon sunmayı da ihmal etmiyor. Doğal konuşma tanıma, hareketleri anlama gibi sürücünün tepkilerini öğrenen ve sürücüye göre davranışlar sergileyen bir bilgi eğlence sistemi sunulacak. 
 
 
Yeni Leon'un özellikleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Araç Android Auto ve Apple Carplay gibi teknolojilerin yanında, kablosuz şarj seçeneği ve sürüş verilerine de uzaktan erişim imkanı tanıyor. Uzaktan kapıları kilitleyip açma, korna çalma ve hırsızlığa karşı bildirim gönderme gibi seçenekleri de barındırıyor. 
 
Ön iki kapıda aydınlatma şeridi sunan araçta kör nokta uyarı sistemide bulunuyor. Kör noktada kalan bir araç için de bu led şeritleri kullanarak sürücüyü ekstra bir şekilde uyarıyor. 
 
Yeni Leon tasarım özellikleri
 
Teknolojik özellikler olarak kör nokta uyarı sistemi dışında daha bir çok yeni özelliği beraberinde sunuyor. Bunlardan bazıları olan trafik işaretlerini tanıma, şeritte tutma ve adaptif hız sabitleme seçenekleri mevcut.
 


Yeni Leon Motor Özellikleri!

 
İlk olarak sunulacak olan motorlar arasında 1.0 ve 1.5 benzinli araçlar yer alacak. Dizel motor seçenekleri arasında şuanda 2.0 litre hacimli bir motor mevcut. Bu motorun Türkiye'ye gelip gelmeyeceği belli değil. 
 
Yeni Leon özellikleri
Hibrit motor seçeneğini bu motorlardan sonra sunacak olan firma Leon eHybrid ismini verdiği 1.5 benzin/elektrik olan aracını DSG otomatik şanzımanıyla bir arada sunacak. Aracın şarj süresi 3 saatten biraz uzun sürecek. 
 


Yeni Seat Leon'un Geliş Fiyatı

 Aracın yurtdışında satış fiyatı 20000 Pound olması bekleniyor. Bu da (güncel kura göre) Türkiye fiyatı için 212.000 TL'ye gelmesi demek oluyor. Bu fiyatın üzerine vergiler de dahil olacaktır.


** 21 Ocak 2021 itibariyle Yeni Leon'un başlangıç fiyatı 231.500 TL olarak belirlendi.
 


Yeni Seat Leon Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek?

 
Aracın Mart 2020 tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkması bekleniyordu. Fakat beklenildiği gibi olmadı fuar Coronavirüs pandemisinden dolayı iptal edildi. İngiltere'ye Nisan ayı içerisinde satışa sunulması beklenilen aracın Türkiye'ye gelişi de ortalama 2021 yılı Ocak ayı olması bekleniyor.


** Yeni Seat Leon 21 Ocak itibariyle Türkiye'ye giriş yaptı. Style, Style Plus ve FR donanım paketleriyle satışa sunulacak olan yeni Leon Şubat ayı içerisinde satışa sunulacak.
 
Yeni Leon ne zaman gelecek?
 


İlgili Haber: 2021 Yılında Yola Çıkacak Yeni Araçlar

Yakıt Fiyatları 23 Mayıs 2024

Benzin litresi: 43.64 ₺

Dizel litresi: 41.15 ₺

Sıfır Araba Modelleri

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
BMW
Chery
Chevrolet
Citroen
Cupra
Dacia
DS
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Isuzu
Jaguar
Jeep
Kia
Lada
Lamborghini
Land Rover
Lexus
Mazda
Mercedes
MG
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Renault
Seat
Skoda
Skywell
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Tesla
TOGG
Toyota
Volkswagen
Volvo


Son Karşılaştırmalar


Araba Karşılaştırma sayfası

Son Haberler


ArabaVS.com aracılığıyla, otomobil dünyasından markaları, markalara ait modelleri, motor ve donanım seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

0.KM araba fiyatlarını, markaların güncel liste fiyatlarına ait son değerleri burada takip edebilirsiniz.
Copyright © 2024 Arabavs.com